Väggsten ArtStone Norefjell Grey Slate
Pris/frp 879:-
1 998 kr/m²30 dagars prisgaranti

Norefjell Grey Slate
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 149 kr

(Kvartsit) Skiffer i en mellangrå ton med lite jämnare yta. Inslag av ca 5 % rost som ger mer liv till stenen. Storlek: 600x200x40 mm. OBS!! Vid montering över 2,5 meter bör mekanisk infästning användas pga stenens tyngd. Bör även monteras på stabila, fasta och bärkraftiga underlag (ej gipsskivor eller levande material). Inomhus kan man t ex använda Cembrit Aquablock (fd Minerit VT) om man följer deras rekommendationer.
Varumärke
ArtStoneBeskrivning
(Kvartsit) Skiffer i en mellangrå ton med lite jämnare yta. Inslag av ca 5 % rost som ger mer liv till stenen. Storlek: 600x200x40 mm. OBS!! Vid montering över 2,5 meter bör mekanisk infästning användas pga stenens tyngd. Bör även monteras på stabila, fasta och bärkraftiga underlag (ej gipsskivor eller levande material). Inomhus kan man t ex använda Cembrit Aquablock (fd Minerit VT) om man följer deras rekommendationer.
Egenskaper
| Varumärke | ArtStone |
| Art.Nr. | QS-NOREFJELL |
| Material | Natursten |
| Tjocklek | 40 mm |
| Antal | 0,44 m²/frp |
| Användningsområde | Väggar, murar, fasad mfl |
| Frostsäker | Ja |
| Typ | Väggsten |
| Vikt | 36 kg/frp |
| Mått | 600x200 mm |
| Antal | ca 8 st/m2 |



