Rosenhandske Gardena MobilpekfunktionStorlek: L
575 kr
485 krSpara 16 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Storlek:
L

Mobilpekfunktion
Storlek: L
485 kr
Tillfälligt slut
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 29 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Till och med taggiga växter som rosenbuskar behöver tas om hand, och rosenhandskarna från Gardena passar perfekt för detta. Den långa manschetten med fäste skyddar handleden och underarmen.
Handflator och fingrar får också extra skydd med hjälp av stickbeständigt aramidmaterial så att du inte sticker dig på taggarna. Det innebär att du kan ta ett stadigt grepp om en taggig buske eller när du ska bära bort taggiga klipprester.
Varumärke
GardenaBeskrivning
Till och med taggiga växter som rosenbuskar behöver tas om hand, och rosenhandskarna från Gardena passar perfekt för detta. Den långa manschetten med fäste skyddar handleden och underarmen.
Handflator och fingrar får också extra skydd med hjälp av stickbeständigt aramidmaterial så att du inte sticker dig på taggarna. Det innebär att du kan ta ett stadigt grepp om en taggig buske eller när du ska bära bort taggiga klipprester.
Om du vill använda din smartphone eller surfplatta medan du arbetar behöver du inte ta av dig handskarna eftersom tumme och pekfinger är smartphonekompatibla tack vare mobilpekfunktionen.
Rosenhandskarna kan bäras bekvämt under lång tid eftersom de är fria från skadliga ämnen tack vare Oeko-Tex® Standard 100-certifieringen.
38 % polyester, 32 % nylon, 16 % polyuretan, 8 % aramid, 4 % bomull, 2 % elastan
Rosenhandskarna kan bäras bekvämt under lång tid eftersom de är fria från skadliga ämnen tack vare Oeko-Tex® Standard 100-certifieringen.
38 % polyester, 32 % nylon, 16 % polyuretan, 8 % aramid, 4 % bomull, 2 % elastan
Egenskaper
| Varumärke | Gardena |
| Art.Nr. | 1000678321 |
| Storlek | L |
| Färg | Grå |
| Vikt | 0,161 kg |
| Tillverkarens Art.Nr. | 970487601 |
| Typ | Trädgårdshandskar |
| Bredd | 12 cm |
| Längd | 36 cm |
| Höjd | 2,5 cm |
| EAN-nr | 4078500053235 |

