Känga STIHL Dynamic GTX Läder med StålhättaStl.48
4 490 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Storlek:
48

Dynamic GTX Läder med Stålhätta
Stl.48
4 490 kr
Tillfälligt slut
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 59 kr

Dessa kraftiga kängor har ett yttermaterial av vattenavvisande läder i kombination med ett vattentätt och nytt andningsaktivt membran i GORE-TEX® Extended Comfort.
Varumärke
StihlBeskrivning
Dessa kraftiga kängor har ett yttermaterial av vattenavvisande läder i kombination med ett vattentätt och nytt andningsaktivt membran i GORE-TEX® Extended Comfort.
Här får du också ett ordentligt sågskydd som skyddar fötterna med slitstark stålhätta, lättlöpande snörning och hög komfort tack vare den ergonomiskt mjuka innersulan. Den grova profilsulan med reflexränder gör att kängorna bli extra kraftiga och syns tydligt. Skyddsstövlarna har tagits fram i laboratorie där de utsatts för extrema påfrestningar och tuffa tester. De kan böjas över 150 000 gånger utan att spricka och stålhättan skyddar foten från skador som mostvarar 200 kg som släpps direkt ner på kängan från 1 meters höjd.
Specifikationer
- DIN EN ISO 17249: Ja Klass 1
- DIN EN ISO 20345: Ja
- Fotledsskydd: Ja
- Kalvläder: Ja
- Lämplig för dubbar: Nej
- Lämplig för stegjärn: Nej
- Mellansula av stål/spiktrampskydd: Nej
- Självrengörande profilsula: Ja
- Stålhätta: Ja
- Klass 1
Specifikationer
- DIN EN ISO 17249: Ja Klass 1
- DIN EN ISO 20345: Ja
- Fotledsskydd: Ja
- Kalvläder: Ja
- Lämplig för dubbar: Nej
- Lämplig för stegjärn: Nej
- Mellansula av stål/spiktrampskydd: Nej
- Självrengörande profilsula: Ja
- Stålhätta: Ja
- Klass 1
Egenskaper
| Varumärke | Stihl |
| Art.Nr. | 1000072781 |
| Storlek | 48 |
| Färg | Svart/Orange |
| Certifiering | EN ISO 20345|EN ISO 17261 |
| Tillverkarens Art.Nr. | 00885320248 |
| Höjd | 140 mm |
| Längd | 425 mm |
| Sågskydd | Ja |
| Vattentät | Ja |
| Vikt | 2 kg |
| Bredd | 345 mm |
| Kollektion | Dynamic GTX |
| Material | Läder/Gore-Tex |
| Typ | Skyddsskor skog |
| EAN-nr | 886661917945 |
