Pordrän P19 1200 x 750 x 100 mm
1 743 kr/frp
Se priset!
30 dagars prisgaranti

P19 1200 x 750 x 100 mm
1 743 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-3 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Pordrän är en fuktskyddande och värmeisolerande dräneringsskiva, där cellerna är luftfyllda. Pordrän är unik i sin uppbyggnad. Varje expanderad cellplastkula är helt omsluten av ett speciellt bindemedel. Förutom att det limmar samman cellplastkulorna förhindrar det att cellplasten absorberar fukt och vatten. Detta är mycket viktigt för materialets funktion och livslängd. Fuktiga isoleringsmaterial har mycket dåliga isolerings egenskaper. 60 Kpa, Storlek på skivorna: 1200 x 750mm, 4,5m2/pkt. 135m2/pall
Varumärke
PordränBeskrivning
Pordrän är en fuktskyddande och värmeisolerande dräneringsskiva, där cellerna är luftfyllda. Pordrän är unik i sin uppbyggnad. Varje expanderad cellplastkula är helt omsluten av ett speciellt bindemedel. Förutom att det limmar samman cellplastkulorna förhindrar det att cellplasten absorberar fukt och vatten. Detta är mycket viktigt för materialets funktion och livslängd. Fuktiga isoleringsmaterial har mycket dåliga isolerings egenskaper. 60 Kpa, Storlek på skivorna: 1200 x 750mm, 4,5m2/pkt. 135m2/pall
Recensioner
Jan ÖVerifierad köpare
för 7 år sedanDenna typ av isolering är bra om en viss fuktvandring tillåts. Hade dock kunnat välja en bättre kvalité med bättre "lambdavärde" Lite svår/tung att skära, (Jag köpte ett bord med elektrisk skärtråd - vilket fungerade ganska bra. - bildades dock en del gaser.)
+ Pris och funktion
- Finns produkter med bättre isolervärde
Egenskaper
| Varumärke | Pordrän |
| Art.Nr. | 10003 |
| Bredd | 750 mm |
| Produkttyp | Dränering/fuktskydd |
| Höjd | 100 mm |
| Längd | 1200 mm |
| Antal (m2/frp) | 4,5 m²/frp |
| Användningsområde | Mark |
| Vikt | 8,64 kg |
| EAN-nr | 7350034876748 |
