Altandörr Diplomat Vit Klarglas Aluminum
fr.34 061 kr
fr.24 325 krSpara 29 %Kampanj8 tim kvar!
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Vit Klarglas Aluminum
24 325 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 149 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Altandörr byggd som en riktig ytterdörr. Altandörrar öppnar bostaden mot trädgården. Skillnaden mellan ute och inne minskar. Välj en dörr med glasning och utseende som passar ditt hus. Våra altandörrar bygger på en konstruktion byggd efter en ytterdörr till skillnad från andra traditionella altandörrar, vars konstruktion bygger på ett fönster, så kallade fönsterdörrar. Detta gör att våra dörrar har högre stabilitet och säkerhet än en traditionell fönsterdörr. Allt för att din dörr ska möta dagens krav på design, funktion och hållbarhet. Spårfräst dekor och klarglas i energibesparande 3-glaskassett.
Varumärke
DiplomatBeskrivning
Altandörr byggd som en riktig ytterdörr. Altandörrar öppnar bostaden mot trädgården. Skillnaden mellan ute och inne minskar. Välj en dörr med glasning och utseende som passar ditt hus. Våra altandörrar bygger på en konstruktion byggd efter en ytterdörr till skillnad från andra traditionella altandörrar, vars konstruktion bygger på ett fönster, så kallade fönsterdörrar. Detta gör att våra dörrar har högre stabilitet och säkerhet än en traditionell fönsterdörr. Allt för att din dörr ska möta dagens krav på design, funktion och hållbarhet. Spårfräst dekor och klarglas i energibesparande 3-glaskassett.
Övrigt:
Utvändig lackerad aluminium och en målad insida av trä. Säkrare låsning med 3-punktslås Assa MPL Connect 2002 med två extra hakreglar som ger ett säkert förband mellan karm och dörr. Spröjs beställer du separat. Levereras med karm och låskista.
Garanti:
När du köper en dörr av oss får du även en bra garanti. Alla våra ytterdörrar har 20 års formgaranti och 10 års garanti mot kondens mellan isolerglasen. Dessutom gäller 2 års garanti på dörrens funktioner och egenskaper, förutsatt att anvisningarna för behandling och montering följts.
Handtag och cylinder ingår ej.
Utvändig lackerad aluminium och en målad insida av trä. Säkrare låsning med 3-punktslås Assa MPL Connect 2002 med två extra hakreglar som ger ett säkert förband mellan karm och dörr. Spröjs beställer du separat. Levereras med karm och låskista.
Garanti:
När du köper en dörr av oss får du även en bra garanti. Alla våra ytterdörrar har 20 års formgaranti och 10 års garanti mot kondens mellan isolerglasen. Dessutom gäller 2 års garanti på dörrens funktioner och egenskaper, förutsatt att anvisningarna för behandling och montering följts.
Handtag och cylinder ingår ej.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Diplomat |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Karmdjup | 115 mm |
| Hängning | Höger, Vänster |
| Glas | Ja |
| Färg | S-0502-Y, Vit |
| Låskista | ASSA 2002 MPL |
| Glastyp | Klarglas |
| NCS-Kulör | S 0502-Y, S-0502-Y |
| Glas Linjerat med | 120 Öppningsbart Fönster, 130 Öppningsbart Fönster, 160 Öppningsbart Fönster, Helglasad |
| Typ | Altandörr, Enkeldörr |
| Material | Aluminium |
| U-Värde | 1,3 |
| Härdat Glas | Ja |
| Profil | Slät Insida |
| Handtag & Cylinder | Nej |

