Sidoljus Skandinaviska Dörrar Helglasad
fr.11 040 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Helglasad
11 040 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 149 kr

Helglasat sidoljus är ett stilrent och funktionellt komplement till ytterdörrar i samma serie. Det helglasade utförandet släpper in maximalt med dagsljus och skapar en ljus, enhetlig och inbjudande entré där sidoljuset smälter samman med dörren till ett harmoniskt helhetsintryck.
Varumärke
Skandinaviska DörrarBeskrivning
Helglasat sidoljus är ett stilrent och funktionellt komplement till ytterdörrar i samma serie. Det helglasade utförandet släpper in maximalt med dagsljus och skapar en ljus, enhetlig och inbjudande entré där sidoljuset smälter samman med dörren till ett harmoniskt helhetsintryck.
Sidoljuset är konstruerat med samma karmdjup och design som matchande ytterdörrar, vilket gör att installationen upplevs som en sammanhängande lösning. Glaspartiet består av isolerglas med härdat personsäkerhetsglas på både in- och utsida för ökad trygghet och god energieffektivitet. Den integrerade lösningen med låg tröskel är framtagen för att följa dörrens formspråk och bidra till ett enhetligt utseende.
Under glaset sitter ett droppbleck i aluminium som effektivt leder bort vatten och skyddar konstruktionen mot fukt. Sidoljuset levereras som lös enhet och är avsett att monteras tillsammans med dörr för bästa resultat.
Ett genomtänkt sidoljus för dig som vill kombinera ljusinsläpp, säkerhet och design i entrén – med fokus på detaljer som gör att helheten upplevs som ett stycke.
Under glaset sitter ett droppbleck i aluminium som effektivt leder bort vatten och skyddar konstruktionen mot fukt. Sidoljuset levereras som lös enhet och är avsett att monteras tillsammans med dörr för bästa resultat.
Ett genomtänkt sidoljus för dig som vill kombinera ljusinsläpp, säkerhet och design i entrén – med fokus på detaljer som gör att helheten upplevs som ett stycke.
Egenskaper
| Varumärke | Skandinaviska Dörrar |
| Glas | Ja |
| Glastyp | Klarglas |
| Höjd Modulmått | 210 cm |
| Typ | Sidoljus |
| Färg | S-0502-Y, Vit, S-7502-B, Grå, S-9000-N, Svart |
| Karmdjup | 92 mm |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Storlek | 3x21, 4x21 |
| NCS-Kulör | S-0502-Y, S-7502-B, S-9000-N |
| Bredd Modulmått | 30, 40 cm |
