Ytterdörr NorDan Bor Linjalen 838G Lagerförd
fr.20 712 kr
fr.14 291 krSpara 31 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Linjalen 838G Lagerförd
14 291 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Ytterdörr NorDan Linjalen 838G är en ytterdörr av högsta kvalitet från Nordan med ett klassiskt rektangulärt fönsterparti. Med dess rena linjer passar dörren till många olika miljöer och fasader.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Ytterdörr NorDan Linjalen 838G är en ytterdörr av högsta kvalitet från Nordan med ett klassiskt rektangulärt fönsterparti. Med dess rena linjer passar dörren till många olika miljöer och fasader.
Denna dörren är en del av NorDans lagerförda sortiment. Önskar du dörren i en annan färg eller med ytterligare tillval finns den även som beställningsvara.
Bor ligger i Smålands skogar. Här har man tillverkat kvalitetsdörrar sedan början av 1900-talet. Det är med stolthet och kärlek till råmaterialet som varje dörr levereras från fabriken. Småland är ett kraftcentrum för träindustrin i Sverige, och Nordans produkter bygger på all den erfarenhet och kunskap detta område representerar.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä, samt runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor. Säkrar fuktspärr och är samtidigt inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av kraftig HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Bor ligger i Smålands skogar. Här har man tillverkat kvalitetsdörrar sedan början av 1900-talet. Det är med stolthet och kärlek till råmaterialet som varje dörr levereras från fabriken. Småland är ett kraftcentrum för träindustrin i Sverige, och Nordans produkter bygger på all den erfarenhet och kunskap detta område representerar.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä, samt runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor. Säkrar fuktspärr och är samtidigt inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av kraftig HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Recensioner
Johanna Verifierad köpare
för 7 år sedanVI är väldigt nöjda med vår dörr från Nordan. Lätt att montera och känns rejäl i stängningen. Plus att hela tröskeln är i metall.
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Art.Nr. | 8381021721000NLAG |
| Bredd Modulmått | 100 cm |
| Höjd Modulmått | 210 cm |
| Serie | Bor |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Färg | S-0502-Y, Vit |
| Karmdjup | 105 mm |
| Tjocklek | 69 mm |
| Storlek | 10x21 |
| NCS-Kulör | S-0502-Y |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Låskista | Assa 2002 |
| Typ | Enkeldörr |
| Glas | Ja |
| Glastyp | Klarglas |
| Dekor | Utsida: Slät, Insida: Slät |
| U-Värde | 1,1 |
| Stil | Modern |
| Ljudreduktion | 31 dB |
