Ytterdörr NorDan Bor Sirius 863G
fr.28 979 kr
fr.19 996 krSpara 31 %Kampanj42 tim kvar!
30 dagars prisgaranti
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Sirius 863G
19 996 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans Fri frakt!
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Ytterdörr NorDan Sirius 863G är en dörr som ingår i serien Vision från NorDan.
Vision är serien för dig som sätter pris på det lilla i det stora. Den har ett subtilt och elegant formspråk som visar vägen in i framtiden. Dörrarna, som alla är släta och utan dekor, har försetts med mindre, symmetriska glaspartier, och vissa modeller har spännande dekorlister i aluminium. Välj till en mattborstad sparkplåt för en vacker detalj på dörren. Sparkplåten ger också ett extra bra skydd mot slag och fukt. Vision innehåller flera mycket populära modeller som har funnit sig tillrätta i både nybyggda stadsvillor samt äldre hus.
Vision är serien för dig som sätter pris på det lilla i det stora. Den har ett subtilt och elegant formspråk som visar vägen in i framtiden. Dörrarna, som alla är släta och utan dekor, har försetts med mindre, symmetriska glaspartier, och vissa modeller har spännande dekorlister i aluminium. Välj till en mattborstad sparkplåt för en vacker detalj på dörren. Sparkplåten ger också ett extra bra skydd mot slag och fukt. Vision innehåller flera mycket populära modeller som har funnit sig tillrätta i både nybyggda stadsvillor samt äldre hus.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Ytterdörr NorDan Sirius 863G är en dörr som ingår i serien Vision från NorDan.
Vision är serien för dig som sätter pris på det lilla i det stora. Den har ett subtilt och elegant formspråk som visar vägen in i framtiden. Dörrarna, som alla är släta och utan dekor, har försetts med mindre, symmetriska glaspartier, och vissa modeller har spännande dekorlister i aluminium. Välj till en mattborstad sparkplåt för en vacker detalj på dörren. Sparkplåten ger också ett extra bra skydd mot slag och fukt. Vision innehåller flera mycket populära modeller som har funnit sig tillrätta i både nybyggda stadsvillor samt äldre hus.
Vision är serien för dig som sätter pris på det lilla i det stora. Den har ett subtilt och elegant formspråk som visar vägen in i framtiden. Dörrarna, som alla är släta och utan dekor, har försetts med mindre, symmetriska glaspartier, och vissa modeller har spännande dekorlister i aluminium. Välj till en mattborstad sparkplåt för en vacker detalj på dörren. Sparkplåten ger också ett extra bra skydd mot slag och fukt. Vision innehåller flera mycket populära modeller som har funnit sig tillrätta i både nybyggda stadsvillor samt äldre hus.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Dokument
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Glas | Ja |
| Glastyp | Klarglas |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| Tjocklek | 69 mm |
| Typ | Enkeldörr |
| Färg | Blå, Grå, Gråbrun, Grön, Klassisk Vit, Ljusgrå, Mörkgrå, Röd, Svart, Vit |
| Karmdjup | 105 mm |
| Stil | Modern |
| Dekor | Utsida: Slät, Insida: Slät |
| Storlek | 10x20, 10x21, 9x20, 9x21 |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Serie | Bor |
| Låskista | Assa 2002 |
| Handtag & Cylinder | Nej, Nej |
| U-Värde | 1,1 |
| NCS-Kulör | RAL 3011, RAL 5007, RAL 6005, RAL 7012, RAL 7016, RAL 7040, RAL 8019, RAL 9005, S-0500-N, S-0502-Y, S-7000-N |

