Ytterdörr Sveadörren Elvira
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Elvira
Beskrivning
Ytterdörren är tillverkad med en stabil kärna av isolerande material och har en robust konstruktion som säkerställer god formstabilitet över tid. Tack vare moderna tillverkningstekniker och noggrant utvalda material är dörren både tålig och lätt att montera. Den levereras färdigmonterad i karm och passar lika bra för nybyggda hus som för renoveringsprojekt.
Man kan även justera färg, glas eller komplettera med ett sidoljus för att det ska passa just ditt hem.
Kort om dörrens egenskaper:
Kraftig konstruktion med 60mm cellplast för god energieffektivitet (U-värde cirka 0,8)
CE-märkt och anpassad för nordiska väderförhållanden
Justerbara gångjärn med bakkantsäkring för ökad säkerhet
Utrustad med låskista Dorma 9192 – ett pålitligt val som kombinerar säkerhet, kvalite.
Monterad i karm – redo att installeras
5 års fabriksgaranti och 5 års formstabilitetsgaranti
*Formstabilitetsgarantin gäller ej på kulörerna NCS S7000-N och NCS S9000-N
Oavsett om du bygger nytt eller byter ut en äldre dörr får du här en smart lösning som kombinerar prisvärdhet med trygg funktion och beprövad kvalitet.
Dokument
Recensioner
Jag har inte fått dörren än men tre Mailfrågor om betyg på något som inte är levererat inte ens ett mail om att den är skickad.
Snygg och stilren med frostat glas.
BRA dörr till BRA pris, funkar bra.
Därför vi är nöjda med dörren till 100 procent
Bra kvalitet på dörren. Nöjd!
Bra kvalitet på dörren och snygg
Mycket fin dörr blev jätte bra till huset och passade fint.Lyfte upp huset och vi blev jätteglada för att det blev bra .Bra monter glaset i mitten av dörren toppen 👍
Tätningslisten på dörren gör att den blir tyngre att stänga. fick flytta ut slutblecket i karmen 2 mm för att slippa trycka till dörren vid stängning.
Stabil dörr med bra kvalitet till ett bra pris
Snygg! Motsvarade förväntningarna!
Det viktigaste för oss var att dörren skulle släppa in mycket ljus men vi ville inte ha insyn. Vi blev väldigt nöjda med resultatet.
Mått färg o utbud på dörr samt rabatt erbjudande passade perfekt för oss
Fin dörr, kvalitet, billig
Snygg, stabil dörr för pengarna. Prisvärd.
Mycket fin dörr och lätt att passa in.
Bra dörr till bra pris! Lite lång leveranstid bara.
Bra dörr till bra pris
Jättefin dörr men väldigt vek i konstruktionen.
Kan bara säga att jag är väldigt nöjd och tycker dörren är jätte snygg.
Nöjd med mitt köp
Egenskaper
| Varumärke | Sveadörren |
| Art.Nr. | 5282716_1 |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Färg | S-0500-N, Vit, S-0502-Y, Vit, S-3502-Y, Grå, S-4050-Y80R, Röd, S-5020-R90B, Blå, S-6020-G10Y, Grön, S-7000-N, Grå, S-9000-N, Svart |
| Karmdjup | 105 mm |
| Tjocklek | 60 mm |
| Storlek | 10x20, 10x21, 9x20, 9x21 |
| NCS-Kulör | S-0500-N, S-0502-Y, S-3502-Y, S-4050-Y80R, S-5020-R90B, S-6020-G10Y, S-7000-N, S-9000-N |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Låskista | Dorma 9192 |
| Typ | Enkeldörr |
| Glas | Ja |
| Glastyp | Frostat glas, Klarglas |
| Dekor | Utsida: Spårfräst, Insida: Slät |
| U-Värde | 0,88 |
| Stil | Modern |
| Ljudreduktion | 26 dB |

