Varmförrådsdörr Swedoor Sälen med Glas
fr.5 590 kr
fr.5 586 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Sälen med Glas
5 586 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Varmförrådsdörrarna liknar vanliga ytterdörrar. De har en konstruktion med välisolerande stomme som även innehåller aluminiumplåtar för att garantera god formstabilitet. Varmförrådsdörrarna är avsedda för utrymmen med begränsad uppvärmning, max 18 grader inomhustemperatur. Varmförrådsdörrarna har ytmaterial av spårfräst björkplywood och behandlas antingen med pigmenterad oljelasyr eller lämplig heltäckande färg (avsedd för utomhusbruk) omedelbart vid montering. Förrådsdörrarna levereras alltid monterade i karm.
Varumärke
SwedoorBeskrivning
Varmförrådsdörrarna liknar vanliga ytterdörrar. De har en konstruktion med välisolerande stomme som även innehåller aluminiumplåtar för att garantera god formstabilitet. Varmförrådsdörrarna är avsedda för utrymmen med begränsad uppvärmning, max 18 grader inomhustemperatur. Varmförrådsdörrarna har ytmaterial av spårfräst björkplywood och behandlas antingen med pigmenterad oljelasyr eller lämplig heltäckande färg (avsedd för utomhusbruk) omedelbart vid montering. Förrådsdörrarna levereras alltid monterade i karm.
Information
Karm: Obehandlad 105mm furukarm
Spröjs utsida
2st blanka Tappbärande gångjärn, justerbara i höjdled (3248) med bakkantssäkring.
Karm: Obehandlad 105mm furukarm
Spröjs utsida
2st blanka Tappbärande gångjärn, justerbara i höjdled (3248) med bakkantssäkring.
Dokument
Recensioner
Thomas SVerifierad köpare
för 1 vecka sedanDörren är obehandlad. Jag målade utsidan och insidan skulle förbli ”naturell” (med flera strykningar med klar primer och oljor). Fönstret har spröjsar…som är fastmonterad. Man kan alltså ej måla ”insidan” av spröjsen! Bra att veta ifall man hade tänkt måla insidan av dörren. Och sedan är det så att spröjsen ligger inte helt tätt mot glaset, nu är det färg som har krypt in mellan spröjs och glas och man kommer inte åt det. Lite väl fult…tur att det är en garagedörr. Annars funkar den som den ska och ser snyggt ut…på utsidan
+ Reell dörr och funkar som den ska
- Spröjsen på fönstret är fast. Hade man tänkt något annat än trävitt på insidan, så finns det inget sätt att kommer åt baksidan av spröjsen
Egenskaper
| Varumärke | Swedoor |
| Bredd Modulmått | 80, 90, 100 cm |
| Höjd Modulmått | 190, 200, 210 cm |
| Serie | Clever-Line |
| Färg | Obehandlad Björkplywood |
| Karmdjup | 105 mm |
| Tjocklek | 47 mm |
| Storlek | 10x19, 10x20, 10x21, 8x19, 8x20, 9x19, 9x20, 9x21 |
| Hängning | Höger, Vänster |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Låskista | Assa 565 |
| Typ | Enkeldörr |
| Glas | Ja |
| Glastyp | Klarglas |
| Gångjärn | Tappbärande |
| Utförande | Med Sparkplåt, Utan Sparkplåt |
