Glasstaket PLUS Rökigt Gråsvart med Galvade Beslag 90x91 cm Laminerat glas
Nyhet

Rökigt Gråsvart med Galvade Beslag 90x91 cm Laminerat glas
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Beskrivning
Glasstaketet har ett elegant och modernt utseende som matchar den nordiska och minimalistiska stilen. Det är särskilt lämpligt för en hög terrass, balkong eller altan.
Det bevarar utsikt, ljus och atmosfär och skapar samtidigt lä och säkerhet.
Det är lätt att underhålla och kräver bara tvättas när det behövs, precis som dina fönster.
Art. nr. består av: 1 rökigt gråsvart glaselement och 4 galvaniserade glasbeslag till fyrkantiga stolpar.
Totalmått:
- Glasstaketets bredd inkl. glasbeslag = 90 cm.
Glaselement:
- 8,76 mm härdat laminerat rökigt gråsvart glas (bredd = 86 cm).
- Glaset består av 2 lager glas som limmats ihop runt en folie.
- Vid krossning granuleras glaset till små, ofarliga bitar, som hålls fast av plastfilmen.
- Laminerat 8,76 mm möjliggör montering över 50 cm över marknivå.
Glasbeslag:
- Galvaniserade
- Gummikuddar för 8,76 mm glas.
- Inkl. skruvar för montering av glasbeslag.
KOM IHÅG att köpa skruvar:
- Det används 4 skruvar per glasstaket.
Montering på stålstolpar:
- Art.nr. 17520-1 (24 st. per påse)
Montering på trästolpar:
- Art.nr. 17518-1 (24 st. per påse)
Specifikationer:
- Färg: Grå-svart
- Material: Glas
- Yta: Slät
- Djup (cm): 0,6
- Bredd (cm): 90
- Höjd (cm): 91
- CE-märkning: Nej
Egenskaper
| Varumärke | PLUS |
| Art.Nr. | 175487-1 |
| Färg | Grå/Svart |
| Höjd | 91 cm |
| Material | Glas |
| Bredd | 90 cm |
| Djup | 0,6 cm |
| Glastyp | Laminerat glas |
| Yta | Slät |
| Materialtyp | Glas |
| EAN-nr | 5703393752727 |
