Stolpe PLUS Limmad Natur97 cm
312 kr
265 krSpara 15 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Höjd:
970 mm

Limmad Natur
97 cm
265 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

PLUS limmade stolpe är tillverkad i tryckimpregnerad svensk FSC-märkt tall. Stolpen är av klass A, NTR-märkt vilket innebär att den är avsedd för nedgrävning. Finns i flera höjder.
Varumärke
PLUSBeskrivning
PLUS limmade stolpe är tillverkad i tryckimpregnerad svensk FSC-märkt tall. Stolpen är av klass A, NTR-märkt vilket innebär att den är avsedd för nedgrävning. Finns i flera höjder.
Stolpen är hoplimmad av två stycken trästolpar för att minimera sprickbildning och skevhet och för en hållfast konstruktion. Stolpen är rundad i ena änden och platt i andra.
Trä är ett levande material som påverkas av vädret. Därför kan små sprickor uppstå vilket är naturligt, men de påverkar inte träets styrka och stabilitet.
För staket och skärmar ska stolpen grävas 90 cm ner i marken.
Under vissa villkor som starka vindar eller lös jord, bör stolpen grävas djupare och installeras tillsammans med en stabiliseringskonsol.
För att uppnå bästa stabilitet rekommenderas att stolpar för grindar grävs ner 100-110 cm i marken.
Trä är ett levande material som påverkas av vädret. Därför kan små sprickor uppstå vilket är naturligt, men de påverkar inte träets styrka och stabilitet.
För staket och skärmar ska stolpen grävas 90 cm ner i marken.
Under vissa villkor som starka vindar eller lös jord, bör stolpen grävas djupare och installeras tillsammans med en stabiliseringskonsol.
För att uppnå bästa stabilitet rekommenderas att stolpar för grindar grävs ner 100-110 cm i marken.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | PLUS |
| Art.Nr. | 20360-1 |
| Ytbehandling | Tryckimpregnerad |
| Färg | Trä/natur |
| Djup | 90 mm |
| Höjd | 970 mm |
| Bredd | 90 mm |
| Material | Furu |
| Produkttyp | Stolpe |
| Dimension | 90x90 mm |
| EAN-nr | 5703393203601 |
