Nockpanna S:t Eriks Mjöbäck MattSvart, Standard
Pris/frp 316:-
79 kr/st30 dagars prisgaranti
Vald variant
Färg:
Matt Svart

Mjöbäck Matt
Svart, Standard
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 999 kr

Nocken blir kronan på verket. S:t Eriks nockpannor finns både med falsning och utan. Nockpannorna läggs mot den vanligaste vindriktningen så att vinden blåser över skarvarna. Pannorna fästs med skruv.
Varumärke
S:t EriksBeskrivning
Nocken blir kronan på verket. S:t Eriks nockpannor finns både med falsning och utan. Nockpannorna läggs mot den vanligaste vindriktningen så att vinden blåser över skarvarna. Pannorna fästs med skruv.
Mjöbäck Matt är en betongtakpanna med klassiskt utseende. Den ytbehandlade takpannan är en mycket prisvärdpanna och ligger därför på många större tak i hela landet. Det moderna falssystemet gör taket tätt och fuktsäkert men bidrar också till ventilation i takkonstruktionen.
Kraftiga färger som håller
Tack vare den speciella efterbehandlingen får den ytbehandlade pannan en ökad slitstyrka och färgintensitet. Eftersom takpannan är genomfärgad håller den för långvarigt slitage utan att blekna i solen. Mjöbäck Matt ytbehandlad, tvåkupig tillverkas i de klassiska takfärgerna.
Övrigt
- Bredd 250-230 mm
- Byggbredd 250-230 mm
Kraftiga färger som håller
Tack vare den speciella efterbehandlingen får den ytbehandlade pannan en ökad slitstyrka och färgintensitet. Eftersom takpannan är genomfärgad håller den för långvarigt slitage utan att blekna i solen. Mjöbäck Matt ytbehandlad, tvåkupig tillverkas i de klassiska takfärgerna.
Övrigt
- Bredd 250-230 mm
- Byggbredd 250-230 mm
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | S:t Eriks |
| Art.Nr. | 2032-300101 |
| Serie | Mjöbäck Matt |
| Färg | Svart |
| Yta | Matt |
| Material | Betong |
| Längd | 420 mm |
| Bredd | 230 mm |
| Antal | 96 st/pall |
| Antal | 34,29 m²/pall |
| Vikt | 4,6 kg/st |
| Typ | Nockpanna |
| Minsta taklutning | 14 ° |
| Byggbredd | 230 mm |
| Vikt | 5 kg |
| Bygglängd | 370-330 mm |
| Utförande | Standard |
| Antal | 2,8 st/m |
| EAN-nr | 7340050902651 |
