
Kabel DunWoreVärmekabel Mot FrostskyddLängd: 2 m
249 kr
30 dagars prisgaranti
Vikt
Beskrivning
DunWores avfrostningskabel med självreglerande termostat skyddar vattenledningar och mätare, planteringslådor, takfot, hängrännor, stuprör, dagvattenbrunnar och avlopp från frysning och sprickbildning.
Upptiningskabeln är också lämplig för användning i dricksvattenledningar tack vare sitt livsmedelsgodkännande.
Värmekabeln har en självreglerande kontroll som ökar värmeeffekten före fryspunkten och gradvis minskar värmeeffekten efter att en säker temperatur har uppnåtts. Ingen separat termostat krävs. Värmekabeln kommer inte att överhettas eftersom den självreglerar efter rådande omgivningstemperatur. Produkten är redo att användas direkt, kabeln är fixerad på plats och ansluten till eluttaget.
Tekniska specifikationer:
Tillbehör tillgängliga med genomföringshylsa för vattenrör:
6438014342948 DunWore tryckgenomföringssats för smältkablar "Håll dina rör smälta även i extrem kyla! Självjusterande 2 m upptiningskabel.
Värmekabeln har en självreglerande kontroll som ökar värmeeffekten före fryspunkten och gradvis minskar värmeeffekten efter att en säker temperatur har uppnåtts. Ingen separat termostat krävs. Värmekabeln kommer inte att överhettas eftersom den självreglerar efter rådande omgivningstemperatur. Produkten är redo att användas direkt, kabeln är fixerad på plats och ansluten till eluttaget.
Tekniska specifikationer:
- Spänning: 230 V
- Kabelstorlek: 8,0 x 5,8 mm
- Försedd med stickpropp
- Livsmedelsgodkänd för dricksvatten
- Passar både i och utanför röret
- Effekt: 10 W/m
- Total effekt: 20 W
- Driftstemperatur: -50 °C...+65 °C
- Kabelns böjningsradie: ø 35 mm
- Utvändig anslutningskabel: H05RN-F
- Anslutningskabelns längd: 2 m
- Tätningskabelns längd: 2 m
- Totallängd: 4 m
- Skyddsklass för värmekabeln: IP68
- Förpackningsstorlek: 250 x 250 x 65 mm
- Förpackningsvikt: 0,62 kg
Tillbehör tillgängliga med genomföringshylsa för vattenrör:
6438014342948 DunWore tryckgenomföringssats för smältkablar "Håll dina rör smälta även i extrem kyla! Självjusterande 2 m upptiningskabel.
Egenskaper
| Varumärke | DunWore |
|---|---|
| Art.Nr. | 103166966 |
| Färg | Grön/Svart |
| Garanti | 1 år |
| Skyddsklass | IP68 |
| Typ | Värmekabel |
| Användningsområde | DIY |
| Vikt | 0,5 kg |
| Spänning | 230 V |
| Höjd | 250 mm |
| Längd | 65 mm |
| Bredd | 250 mm |
| EAN-nr | 6438014342849 |

