Värmekabel DEVI Pipeheat™ 10 V36 m
749 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Längd:
6 m

Pipeheat™ 10 V3
6 m
749 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 39 kr
Varumärke
DEVIBeskrivning
DEVIpipeheat™ 10 V3 är en självbegränsande värmekabel som används för frostskydd av rör.
Kabelns självbegränsande kapacitet säkerställer att kabelns utgång ökar eller minskar beroende på omgivningstemperatur. En ny självbegränsande kabel kan installeras i och på utsida av vattenledningar. Den är lämplig för dricksvatten och vanliga vattenledningar och är utformad för att installeras på utsida av rör i alla länder och på insida av rör i certifierade länder (DK, FI, SE, NO, RU).
Varje värmekabelskärm måste vara jordad i enligt med lokala elsäkerhetsregler och ansluten till en jordfelsbrytare (RCD). Den rekommenderade RCD-tröskeln är 30 mA, men kan vara upp till 300 mA om kapacitansläckström kan leda till utlöst jordfelsbrytare.
Kabeln är godkänd för installation inuti rör.
Varje värmekabelskärm måste vara jordad i enligt med lokala elsäkerhetsregler och ansluten till en jordfelsbrytare (RCD). Den rekommenderade RCD-tröskeln är 30 mA, men kan vara upp till 300 mA om kapacitansläckström kan leda till utlöst jordfelsbrytare.
Kabeln är godkänd för installation inuti rör.
Egenskaper
| Varumärke | DEVI |
| Art.Nr. | 140F0923 |
| Längd | 6 m |
| Effekt/prestanda | 81 W |
| Effekt | 81 W |
| Färg | Blå |
| Spänning | 230 V |
| Utförande | KIWA-certifierad: Ja |
| Höjd | 5,15 mm |
| Serie | DEVIpipeheat™ 10 V3 |
| Typ | Värmekabel |
| Bredd | 8,75 mm |
| EAN-nr | 5703466249819 |

