Sorptionsavfuktare Acetec EvoDry RCF 20 G1

EvoDry RCF 20 G1

Beskrivning
Acetec EvoDry RCF 20 G1 – Kraftfull sorptionsavfuktare för stora och kalla utrymmen
Maximera skyddet mot fukt i stora utrymmen med Acetec EvoDry RCF 20 G1. Detta är den kraftfullare storebrorsan i RCF-serien, designad för att leverera hög avfuktningskapacitet även när temperaturen sjunker. Med förmågan att hantera upp till 300 m³ är den det ultimata valet för större krypgrunder, vindar, lagerlokaler och garage där en vanlig avfuktare går bet.
Varför EvoDry RCF 20 G1 är det professionella valet
När ytan är stor eller fuktbelastningen hög räcker inte standardmodeller till. RCF 20 G1 kombinerar råstyrka med intelligent teknik.
- Extrem kapacitet i kyla: Sorptionstekniken gör att maskinen avfuktar effektivt ända ner till -20°C. Den tappar inte kraft när det blir kallt, vilket gör den ovärderlig på vindar och i kalla grunder.
- Hanterar stora volymer: Med en rekommenderad kapacitet på upp till 300 m³ säkerställer den ett torrt klimat även i omfattande konstruktioner.
- Intelligent EDC-styrning: Precis som de mindre modellerna är den utrustad med avancerad behovsstyrning. Den medföljande manöverpanelen låter dig optimera driften för lägsta möjliga energiförbrukning.
Högkapacitetsavfuktning -Trygghet för stora hus och lokaler
- Överlägsen prestanda när det verkligen gäller:
EvoDry RCF 20 G1 är byggd för de miljöer där fuktproblemen är som störst. Med en avfuktningskapacitet på hela 17,5 liter per dygn (vid 20°C/60% RF) kan du lita på att även stora mängder fukt transporteras ut ur byggnaden innan skador uppstår.
- Underhållsfri drift utan avlopp:
Många kraftfulla avfuktare kräver dränering, men RCF 20 G1 använder sorptionsteknik. Det innebär att fukten lämnar huset via en våtluftsslang. Du slipper tänka på dräneringsslangar som kan frysa eller vattentankar som måste passas – en enorm fördel för svårtillgängliga vindsutrymmen.
- Smart övervakning med klimatlarm:
Med den medföljande manöverpanelen (MPO-01) får du full kontroll. Skulle luftfuktigheten mot förmodan stiga över dina inställda gränsvärden varnar maskinen via klimatlarm. Det ger dig en tidig förvarning så att du kan agera innan mögel eller lukt får fäste.
FAQ – Vanliga frågor om Acetec EvoDry RCF 20 G1
Hur stor yta motsvarar 300 m³?
Det beror på takhöjden. I en krypgrund med 1 meters höjd motsvarar det 300 m². I ett garage eller en källare med 2,4 meters takhöjd motsvarar det ca 125 m². Det gör RCF 20 till en mycket mångsidig maskin för både stora husgrunder och rymliga garage.
Drar den mycket ström?
Tack vare EDC-styrningen och energisparläget arbetar maskinen bara när det behövs. Den är betydligt mer energieffektiv än att köra flera mindre maskiner, eftersom den snabbare når den önskade luftfuktigheten och därefter kan gå ner i viloläge.
Vad ingår i paketet?
När du köper RCF 20 G1 får du ett komplett system: Sorptionsavfuktaren, en avancerad manöverpanel med 15 meters kabel samt våtluftsslang. Allt du behöver för en professionell installation.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Acetec |
| Art.Nr. | 20020 |
| WiFi | Nej |
| Produkttyp | Avfuktare |
| Bredd | 370 mm |
| Färg | Aluminium |
| Fungerar till | Garage, Krypgrund, Källare, Vind |
| IP-Klassning | IP21 |
| Arbetstemperatur | -20 - +40 °c |
| Placering | Golv |
| Egenskaper | Klarar minusgrader |
| Säkring | 10 A |
| Serie | RCF |
| Sort | Sorptionsavfuktare |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 380 mm |
| Höjd | 255 mm |
| Bullernivå | 58 dBa |
| Vikt | 12,4 kg |
| EAN-nr | 7350070006253 |







