Avfuktare Acetec EvoDry 6H 2.0 med Slang

EvoDry 6H 2.0 med Slang
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Beskrivning
Sorptionsavfuktare fungerar till skillnad från kylavfuktare effektivt även vid låga temperaturer. Då man blåser ut den fuktiga luften behövs därför inget uppsamlingskärl eller avledning för vatten. Därför passar sorptionsavfuktare perfekt för utrymmen där man inte har ständig uppsikt.
Användningsområde:
Mindre utrymmen såsom garage, förråd, mindre källare, fritidshus, båt, husvagn, husbil och andra utrymmen med fuktproblem.
Underhåll:
Byte av filter 1-2 gånger per år.
Övrigt:
- Portabel och lättplacerad
- Inbyggd hygrostat, inställbar mellan 40–90% Rh (inställd på 60% Rh från fabrik)
- Levereras med en 1,5 m våtgasslang och en utloppsplåt med nederbörds skydd
- Elanslutning via en 2 m kabel med stickpropp
- Effektiv mellan -20 till +40 °C
- Kapacitet 7,4 l/24 h vid 20 °C/60% RF
Vad är skillnaden på avfuktare EvoDry med styrning H eller P?
EvoDry H
H står för Hygrostat och lämpar sig för avfuktning och sanering. Man kan säga att H-modellerna är universella och passar dom flesta olika avfuktningsapplikationerna.
EvoDry P
P står för Panel och lämpar sig för avfuktning där man vill ha en extern övervakning på klimat och där avfuktaren kan larma om klimaten inte är bra. Till exempel kan vara krypgrunder och kallvindar där man vill ha extra nog koll på klimatet.
Fördelar: Avfuktare Acetec EvoDry 6H 2.0 med Slang
- Effektiv avfuktning även vid låga temperaturer
- Låg driftkostnad och energisnålt
- Lätt att hantera med låg ljudnivå
Dokument
Recensioner
Liten och nätt enhet som gör det den ska i den ouppvärmda uthuskällaren där den används. Bra prisbild bidrar till det goda intrycket. Ska bli intressant att se om den orkar när vår och sommarfukten kommer in i källaren.
Fungerar bra och minskar luftfuktigheten i källaren Tystgående störs inte av ljudet. Manualen är lite ofullständig. Telefonservice via tillverkaren fungerar bra.
Funkar utmärkt. Lätt att installera, sänkte fukthalten från 99% till 56 på en vecka.
Den gör vad den ska. Har den i kall garage där luftfuktigheten var runt 83 % har nu sänk det mellan 50-55 procent så mycket behagligare luft och verktygen mår bättre ;) Mycket nöjd
Billig och enkel
Fungerar som lovat.
Egenskaper
| Varumärke | Acetec |
| Art.Nr. | 20100 |
| Energieffektivitet för Medeltemp | B |
| Färg | Grå |
| Garanti | 3 år |
| Material | Magnelis |
| Placering | Vägg eller golv |
| Säkring | 10 A |
| Serie | EvoDry |
| Typ | Avfuktare |
| Kapacitet | 100 m3/h |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 307 mm |
| Filterklass | G4 |
| Höjd | 225 mm |
| IP-Klassning | IP21 |
| Längd | 285 mm |
| Bullernivå | 48 dB(A) |
| Effekt | 560 W |
| Märkeffekt | 585 W |
| Vikt | 4,7 kg |
| Bredd | 217 mm |
| EAN-nr | 7350072460732 |


