Braskamin Kaminexperten Atika
47 409 kr
Se priset!
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
30 dagars prisgaranti

Atika
47 409 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Modern braskamin med ett stort tilltalande frontglas för optimal insyn till lågorna. Kaminen är klädd med värmelagrande svart eller vit keramik. Eldstaden är klädd med vermeculit och utrustad med skakroster och asklåda. Uttag för uteluftsanslutning bakåt.
Varumärke
KaminexpertenBeskrivning
Modern braskamin med ett stort tilltalande frontglas för optimal insyn till lågorna. Kaminen är klädd med värmelagrande svart eller vit keramik. Eldstaden är klädd med vermeculit och utrustad med skakroster och asklåda. Uttag för uteluftsanslutning bakåt.
Övrigt
- Glaset på luckan är utanpåliggande vilket ger ett fint intryck.
- Den har bra fungerande konvektion och sprider värmen i bostaden väl.
- Förbränningskammarens delar är utbytbara.
- Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden.
- Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C.
- Det går att komplettera med extra värmelagrande sten maximal eftervärme.
- Glaset på luckan är utanpåliggande vilket ger ett fint intryck.
- Den har bra fungerande konvektion och sprider värmen i bostaden väl.
- Förbränningskammarens delar är utbytbara.
- Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden.
- Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C.
- Det går att komplettera med extra värmelagrande sten maximal eftervärme.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Kaminexperten |
| Art.Nr. | 1089 |
| Utförande | Golv |
| Färg | Vit |
| Bredd | 538 mm |
| Anslutning | Toppansluten |
| Djup | 465 mm |
| Energieffektivitet | A |
| Höjd | 1467 mm |
| Material | Stål/keramik |
| Modell | Utan sidoglas |
| Produkttyp | Braskamin |
| Vikt | 124 kg |
| Effekt för Medeltemp | 7 kW |
| EAN-nr | 8586008089206 |
