Braskamin Kaminexperten Borgholm
fr.22 709 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti

Borgholm
22 709 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i hög kvalité och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Beklädnad av exklusiv keramik som finns i färgerna cremevit och cappucino. Förbränningskammarens delar är utbytbara. Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Den har bra fungerande konvektion och sprider värmen i bostaden väl. Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C
Varumärke
KaminexpertenBeskrivning
Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i hög kvalité och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Beklädnad av exklusiv keramik som finns i färgerna cremevit och cappucino. Förbränningskammarens delar är utbytbara. Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Den har bra fungerande konvektion och sprider värmen i bostaden väl. Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Kaminexperten |
| Utförande | Golv |
| Färg | Svart |
| Bredd | 730 mm |
| Anslutning | Toppansluten |
| Djup | 365 mm |
| Energieffektivitet | A+ |
| Höjd | 970 mm |
| Material | Stål/Keramik |
| Modell | Utan sidoglas |
| Produkttyp | Braskamin |
| Vikt | 120 kg |
| Effekt för Medeltemp | 7 kW |
| Närmsta Brännbara Material | sida 20 cm, bak 20 cm |
