Braskamin Kaminexperten Göteborg
22 899 kr
30 dagars prisgaranti

Göteborg
22 899 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 149 kr

Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i högsta kvalitet och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Kaminen är klädd med värmelagrande serpentinsten, vilket är ett material likvärdigt med täljsten. Det går att ansluta tilluft. Den har bra fungerande konvektion och sprider värmen i bostaden väl. Förbränningskammarens delar är utbytbara. Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C.
Varumärke
KaminexpertenBeskrivning
Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i högsta kvalitet och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Kaminen är klädd med värmelagrande serpentinsten, vilket är ett material likvärdigt med täljsten. Det går att ansluta tilluft. Den har bra fungerande konvektion och sprider värmen i bostaden väl. Förbränningskammarens delar är utbytbara. Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Kaminen ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350C.
- Avstånd till brännbart sida/bak: 20/15 cm
- Rökrörsanslutning: 150 mm
- Friskluftsanslutning: Ja
- Verkningsgrad: 82%
- Glasspolning: Ja
- Asklåda: Ja
- Natursten: Serpentinosten
- Rökrörsanslutning: 150 mm
- Friskluftsanslutning: Ja
- Verkningsgrad: 82%
- Glasspolning: Ja
- Asklåda: Ja
- Natursten: Serpentinosten
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Kaminexperten |
| Art.Nr. | 1026-100 |
| Utförande | Fristående |
| Färg | Svart |
| Bredd | 629 mm |
| Vattenmantlad | Nej |
| Material | Stål |
| Modell | Utan sidoglas |
| Typ | Braskamin |
| Höjd | 1100 mm |
| Anslutning | Bakåt eller uppåt |
| Dekor | Nej |
| Energieffektivitet | A+ |
| Serie | Göteborg |
| Djup | 462 mm |
| Effekt Nominell | 9 kW |
| Effekt för Medeltemp | 7,3 kW |
| RSK-nr | 7340080502753 |
| EAN-nr | 7340080502753 |
