Braskamin Kaminexperten Skal Fristående 7kW
6 817 kr
6 495 krSänkt pris!
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
30 dagars prisgaranti

Skal Fristående 7kW
6 495 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Braskamin Skal är en vedeldad braskamin med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i hög kvalité och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Förbränningskammarens delar är utbytbara och braskamin Skal ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350°C.
Varumärke
KaminexpertenBeskrivning
Braskamin Skal är en vedeldad braskamin med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i hög kvalité och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden. Kaminen är avsedd för uppvärmning och trivseleldning i bostaden. Förbränningskammarens delar är utbytbara och braskamin Skal ska anslutas till rökkanal dimensionerad för rökgastemperatur med max. 350°C.
Rökrörsanslutning: 150 mm
- Friluftsanslutning: Nej
- Verkningsgrad: 79%
- Glasspolning: Ja
- Asklåda: Ja
Fördelar: Braskamin Kaminexperten Skal Fristående 7kW
- Energieffektiv med A+ betyg
- Lätt att underhålla med utbytbara delar
- Hög kvalitet med gjutjärn och stålplåt
Välj till en värmelagrande sten för att öka både komforten och energieffektiviteten av din kamin.
- Friluftsanslutning: Nej
- Verkningsgrad: 79%
- Glasspolning: Ja
- Asklåda: Ja
Fördelar: Braskamin Kaminexperten Skal Fristående 7kW
- Energieffektiv med A+ betyg
- Lätt att underhålla med utbytbara delar
- Hög kvalitet med gjutjärn och stålplåt
Välj till en värmelagrande sten för att öka både komforten och energieffektiviteten av din kamin.
Dokument
Recensioner
Alessia M I C FVerifierad köpare
för 7 år sedanJätttefin liten kamin, som ger atmosfär o värme. Riktigt bra isolerad baktill.
Egenskaper
| Varumärke | Kaminexperten |
| Art.Nr. | 1020 |
| Utförande | Fristående |
| Färg | Svart |
| Bredd | 425 mm |
| Anslutning | Topp |
| Dekor | Nej |
| Djup | 352 mm |
| Energieffektivitet | A+ |
| Höjd | 835 mm |
| Material | Plåt |
| Modell | Utan sidoglas |
| Närmsta Brännbara Material | sida 20 cm, bak 20 cm |
| Effekt/prestanda | 7 kW |
| Serie | Skal |
| Form | Rektangulär |
| Produkttyp | Braskamin |
| Vikt | 88 kg |
| Effekt Nominell | 7 kW |
| Effekt för Medeltemp | 7 kW |
| Vattenmantlad | Nej |
| EAN-nr | 8586008086403 |
