Braskamin Nordic 401
19 699 kr
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
30 dagars prisgaranti

401
19 699 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fri frakt!

Braskamin Nordic 401 är en kamin som är enkel i sina former, är av hög kvalitet och har en dörr med stort, plant glas som ger god insyn till elden.
Varumärke
NordicBeskrivning
Braskamin Nordic 401 är en kamin som är enkel i sina former, är av hög kvalitet och har en dörr med stort, plant glas som ger god insyn till elden.
Eldstaden är fodrad med plattor av eldfast tegel och väl försluten med hjälp av dörrar försedda med särskilt eldfast glas. Under eldstaden finns ett mindre utrymme för förvaring av t.ex. ved. Skorstenen kan topp- eller bakanslutas. Primär- och sekundärluft regleras med ett enda reglage.
Specifikationer
- Rökrörsanslutning: 150 mm
- Verkningsgrad: 78%
Specifikationer
- Rökrörsanslutning: 150 mm
- Verkningsgrad: 78%
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Nordic |
| Art.Nr. | NHT06 |
| Färg | Svart |
| Bredd | 500 mm |
| Vattenmantlad | Nej |
| Material | Stål |
| Modell | Utan sidoglas |
| Typ | Braskamin |
| Höjd | 1064 mm |
| Värmeeffekt | 3-7,7 kW |
| Anslutning | Topp/Bak |
| Energieffektivitet | A+ |
| Form | Rektangulär |
| Djup | 390 mm |
| Effekt Nominell | 5,9 kW |
| Effekt | 7,7 kW |
| Effekt/prestanda | 7,7 kW |
| Effekt för Medeltemp | 5,9 kW |
| Vikt | 110 kg |

