Braskamin Panadero Oval Inkl. Täljsten EcoDesign Fristående 8,7kW
29 999 kr
23 999 krSpara 20 %Kampanj52 tim kvar!
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
30 dagars prisgaranti
GolvplåtGolvplåt Kaminexperten 950 x 950 Halvrund
2 487 kr
Oval Inkl. Täljsten EcoDesign Fristående 8,7kW
23 999 kr
Tillfälligt slut
Hemleverans Fri frakt!
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Braskamin Panadero Oval med 3 stenar EcoDesign är en elegant och praktisk kamin. Den har vedförvaring och mantel i dubbla lager stål. Den erbjuder maximal effekt med en nominell värmeeffekt på 7,2 kW och en mycket hög verkningsgrad på över 75 %. Den har en kapacitet för vedträ som är 50 cm lång och kan värma upp till 270 m3. Den har tre gånger förbränning på grund av Vermiculite-foder inuti vilket förbättrar effektiviteten för en lägre vedförbrukning. Glaset gör att du alltid kan se elden.
Varumärke
PanaderoBeskrivning
Braskamin Panadero Oval med 3 stenar EcoDesign är en elegant och praktisk kamin. Den har vedförvaring och mantel i dubbla lager stål. Den erbjuder maximal effekt med en nominell värmeeffekt på 7,2 kW och en mycket hög verkningsgrad på över 75 %. Den har en kapacitet för vedträ som är 50 cm lång och kan värma upp till 270 m3. Den har tre gånger förbränning på grund av Vermiculite-foder inuti vilket förbättrar effektiviteten för en lägre vedförbrukning. Glaset gör att du alltid kan se elden.
Kaminen har EcoDesign 2022-teknik för överlägsen energieffektivitet och den är enkel att installera, rengöra och underhålla.
Panadero är medvetna om miljön och arbetar kreativt och flexibelt med att kombinera design och kvalitet för att erbjuda de bästa spisarna på marknaden. Hela ingenjörsteamet arbetar med dessa viktiga punkter. De följer alla kvalitetsstandarder för att kunna konkurrera på mycket krävande marknader. Alla Panaderos spisar är certifierad av europeiska laboratorier enligt deras strikta krav. Panadero tillverkar spisarna från idé till färdig produkt.
Fördelar: Braskamin Panadero Oval Inkl. Täljsten EcoDesign Fristående 8,7kW
- Hög energieffektivitet (A+)
- Praktisk vedförvaring
- Lätt att underhålla
Panadero är medvetna om miljön och arbetar kreativt och flexibelt med att kombinera design och kvalitet för att erbjuda de bästa spisarna på marknaden. Hela ingenjörsteamet arbetar med dessa viktiga punkter. De följer alla kvalitetsstandarder för att kunna konkurrera på mycket krävande marknader. Alla Panaderos spisar är certifierad av europeiska laboratorier enligt deras strikta krav. Panadero tillverkar spisarna från idé till färdig produkt.
Fördelar: Braskamin Panadero Oval Inkl. Täljsten EcoDesign Fristående 8,7kW
- Hög energieffektivitet (A+)
- Praktisk vedförvaring
- Lätt att underhålla
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Panadero |
| Art.Nr. | 18315 |
| Utförande | Fristående |
| Färg | Svart |
| Bredd | 605 mm |
| Vattenmantlad | Nej |
| Material | Plåt/Täljsten |
| Modell | Utan sidoglas |
| Typ | Braskamin |
| Höjd | 1048 mm |
| Energieffektivitet | A+ |
| Serie | ECODESIGN |
| Djup | 490 mm |
| Effekt Nominell | 8,7 kW |
| Effekt för Medeltemp | 8,7 kW |
| Vikt | 174 kg |
| EAN-nr | 8426964183153 |


