Varmvattenberedare Metro Therm Cabinet 60 R Golvstående/Vägghängd 56L
Rek. pris 11 150 kr
8 765 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Cabinet 60 R Golvstående/Vägghängd 56L
8 765 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 149 kr

Varmvattenberedare Metro Therm Cabinet 60 R levereras som standard för väggmontage, med medföljande väggfästen som gör installationen enkel. För golvstående montage finns benstativ och beklädnadsplåt som tillbehör. Komplett med armatursats.
Varumärke
Metro ThermBeskrivning
Varmvattenberedare Metro Therm Cabinet 60 R levereras som standard för väggmontage, med medföljande väggfästen som gör installationen enkel. För golvstående montage finns benstativ och beklädnadsplåt som tillbehör. Komplett med armatursats.
Vid höga kloridhalter (>50 mg/liter) och kalkrika vatten, så kallat hårt vatten, rekommenderas Metro Therm emaljerade beredare. Där bör inte rostfria beredare monteras, då bildas avlagringar som leder till att det naturliga syret i vattnet utestängs och korrosionsangrepp kan ske. Vid dessa situationer, och även då lågt PH-värde förekommer, har koppar en tendens att få utfällningar vilket t.ex. kan leda till missfärgning av hår och porslin.
Övrigt
- Energieffektivitet: 37,4 %
- Temperaturinställning termostat: 61°
- V40 blandat vatten: 66
- Spänning: 230V/400V
- Effekt: 1000/3000 W
Fördelar: Varmvattenberedare Metro Therm Cabinet 60 R Golvstående/Vägghängd 56L
- Låg bullernivå på endast 15 dB(A)
- Flexibel installation: golvstående eller vägghängd
- Energieffektiv med klass C
Övrigt
- Energieffektivitet: 37,4 %
- Temperaturinställning termostat: 61°
- V40 blandat vatten: 66
- Spänning: 230V/400V
- Effekt: 1000/3000 W
Fördelar: Varmvattenberedare Metro Therm Cabinet 60 R Golvstående/Vägghängd 56L
- Låg bullernivå på endast 15 dB(A)
- Flexibel installation: golvstående eller vägghängd
- Energieffektiv med klass C
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Metro Therm |
| Art.Nr. | 1316221601 |
| Korrosionsskydd | Rostfritt stål |
| Volym | 56 l |
| Utförande | Golvstående/Vägghängd |
| Energieffektivitet | C |
| Typ | Varmvattenberedare |
| Serie | Cabinet |
| IP-Klassning | IP24 |
| Bredd | 420 mm |
| Färg | Vit |
| Anslutning | 15 mm |
| Deklarerad belastningsprofil | M |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 420 mm |
| Höjd | 750 mm |
| Bullernivå | 15 dBa dB(A) |
| Effekt | 3000 W |
| Effekt/prestanda | 3000 W |
| Energiförbrukning | 1372 kWh/år |
| Vikt | 36 kg |
| RSK-nr | 6949546 |
| EAN-nr | 5708512038867 |
