Varmvattenberedare Nibe Nibette 15 Elvattenvärmare 15L
Rek. pris 7 175 kr
5 999 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Nibette 15 Elvattenvärmare 15L
5 999 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 59 kr

Varmvattenberedare Nibe Nibette 15 Cu är en elvattenvärmare som passar perfekt i fritidshuset eller kolonistugan. Med en Nibe Nibette 15 så klarar du allt från att diska till en snabbdusch. Den kan också vara en bra lösning om du behöver varmvatten på en plats långt ifrån ordinarie varmvattenberedare.
Varumärke
NibeBeskrivning
Varmvattenberedare Nibe Nibette 15 Cu är en elvattenvärmare som passar perfekt i fritidshuset eller kolonistugan. Med en Nibe Nibette 15 så klarar du allt från att diska till en snabbdusch. Den kan också vara en bra lösning om du behöver varmvatten på en plats långt ifrån ordinarie varmvattenberedare.
Det behändiga formatet, den enkla el- och vatteninstallationen samt att den kan monteras valfritt stående eller hängande, gör att varmvattenberedaren Nibe Nibette 15 passar så gott som överallt och i alla miljöer. Ytterhöljet är av stålplåt och vattenmagasinet består av en stålbehållare med invändigt korrosionsskydd av koppar. Isoleringen består av miljövänlig polystyren (EPS) för god värmeisolering.
Nibe Nibette 15 är försedd med sladd och stickpropp för enkel anslutning till 230 V jordat uttag (ger effekt 1 kW). Kan också anslutas till 400 V 2-fas (ger effekt 3 kW). Säkerhetsventil medföljer.
Information
- 1,0 kW vid 230 V 1-fas.
- 3,0 kW vid 400 V 2-fas.
- Värmeinnehåll vid 80 °C 1,2 kW.
- Motsvarande varmvatten 40 °C, 30 liter.
- Uppvärmningstid till 80 °C vid 3 kW, 0,4 tim.
Korrosionsskyddet i denna varmvattenberedare består av koppar. Det är ett klassiskt och underhållsfritt material som passar alla som är anslutna till kommunalt vatten.
Fördelar: Varmvattenberedare Nibe Nibette 15 Elvattenvärmare 15L
- Perfekt för fritidshus och kolonistugor
- Enkel installation och flexibel montering
- Koppar korrosionsskydd för lång livslängd
Nibe Nibette 15 är försedd med sladd och stickpropp för enkel anslutning till 230 V jordat uttag (ger effekt 1 kW). Kan också anslutas till 400 V 2-fas (ger effekt 3 kW). Säkerhetsventil medföljer.
Information
- 1,0 kW vid 230 V 1-fas.
- 3,0 kW vid 400 V 2-fas.
- Värmeinnehåll vid 80 °C 1,2 kW.
- Motsvarande varmvatten 40 °C, 30 liter.
- Uppvärmningstid till 80 °C vid 3 kW, 0,4 tim.
Korrosionsskyddet i denna varmvattenberedare består av koppar. Det är ett klassiskt och underhållsfritt material som passar alla som är anslutna till kommunalt vatten.
Fördelar: Varmvattenberedare Nibe Nibette 15 Elvattenvärmare 15L
- Perfekt för fritidshus och kolonistugor
- Enkel installation och flexibel montering
- Koppar korrosionsskydd för lång livslängd
Dokument
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Nibe |
| Art.Nr. | 71005 |
| Korrosionsskydd | Koppar |
| Volym | 15 l |
| Anslutning Vatten | 15 Cu |
| Utförande | Golvstående/Vägghängd |
| Energieffektivitet | C |
| Typ | Varmvattenberedare |
| Serie | Nibette |
| IP-Klassning | IP24 |
| Modell | EB 73-15 |
| Bredd | 390 mm |
| Anslutning | 15 mm |
| Anslutning El | 1-fas/2-fas |
| Deklarerad belastningsprofil | S |
| Deklarerad Tapprofil | S |
| Energieffektivitet Vattenburen Värme | C A |
| Passar till | Attefallshus & friggebod, Sommarstuga & fritidshus |
| Tillverkarens Art.Nr. | 071005 |
| Energiförbrukning Uppvärmning | 572 kWh/år |
| Ljudnivå | 15 dBa |
| Temperatur | 80 °C |
| Spänning | 400 V |
| Djup | 305 mm |
| Höjd | 395 mm |
| Tillverkargaranti | 3 år |
| Bullernivå | 15 dBa dB(A) |
| Effekt | 3 kW |
| Effekt/prestanda | 3 kW |
| Energiförbrukning | 572 kWh/år |
| Vikt | 15 kg |
| RSK-nr | 6922414 |
| EAN-nr | 7331421320709 |
