Pumpstation Grundfos PS.R.08.S.GC.SS50.A50.SEG
fr.45 710 kr
fr.36 568 krSpara 20 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Välj variant

PS.R.08.S.GC.SS50.A50.SEG
36 568 kr
Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-3 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

PS.R är ett rotationsformat utbud av prefabricerade pumpstationer i polyeten. Detta sortiment finns tillgängligt med en sumpdiameter från 500 mm till 1700 mm, med ett djup på upp till 6 m. PS.R-sortimentet kan utrustas med avloppspumpar upp till 7,5 kW.
Varumärke
GrundfosBeskrivning
PS.R är ett rotationsformat utbud av prefabricerade pumpstationer i polyeten. Detta sortiment finns tillgängligt med en sumpdiameter från 500 mm till 1700 mm, med ett djup på upp till 6 m. PS.R-sortimentet kan utrustas med avloppspumpar upp till 7,5 kW.
Pumpstation förberedd för SEG-pump (skärande). Komplett med kopplingsfot, gejdrör, utloppsrör med backventil och avstängningsventil, kätting, hävertbrytarventil och låsbart plastlock. Utan pump.Grundfos pumpstation för uppsamling och överföring av avloppsvatten, ytvatten, avloppsvatten och avlopp.
Avloppsvattentransport från:
- En- och flerfamiljshus
- Industrier
- Institutioner
- Hotell
- Kontorsbyggnader
Funktioner:
- Enkel installation på otillgängliga platser.
- Prefabricerad med rör, ventiler och kopplingstyper för Grundfos pumpar och nivågivare.
- Den förlängda bottenplattan förhindrar flytförmåga.
- Intag, kabelgenomföring och ventilation kan monteras efter behov vid installation.
- Enkel åtkomst till ventiler.
- Låsbart polyetenskydd.
- Brett utbud av pumpar och kontroller för alla behov.
Avloppsvattentransport från:
- En- och flerfamiljshus
- Industrier
- Institutioner
- Hotell
- Kontorsbyggnader
Funktioner:
- Enkel installation på otillgängliga platser.
- Prefabricerad med rör, ventiler och kopplingstyper för Grundfos pumpar och nivågivare.
- Den förlängda bottenplattan förhindrar flytförmåga.
- Intag, kabelgenomföring och ventilation kan monteras efter behov vid installation.
- Enkel åtkomst till ventiler.
- Låsbart polyetenskydd.
- Brett utbud av pumpar och kontroller för alla behov.
Egenskaper
| Varumärke | Grundfos |
| Utförande | Djup: 2000 mm, Djup: 2500 mm |
| Djup | 820 mm |
| Bredd | 820 mm |
| Färg | Rostfritt |
| Diameter Inlopp | 50 mm |
| Material | Rostfritt stål, PE (polyeten) |
| Serie | PS |
| Typ | Pumpstation |
| Höjd | 2000, 2500 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | 99302071, 99302074 |
| Vikt | 109, 92,5 kg |
