Golvbrunn Purus Bigg 110 E Ø220 mm
Rek. pris 4 592 kr
3 428 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti

Bigg 110 E Ø220 mm
3 428 kr
Förväntas åter i lager 2026-06-01
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Varumärke
PurusBeskrivning
Golvbrunn Purus Bigg 110 E med Ø110 mm utlopp åt sidan är komplett med Ø220 mm sil, klämring och vattenlås. Golvbrunnen är i epoxibelagt gjutjärn och silen samt vattenlåset i polypropen (PP).Kapacitet : Min 2,1l/s
Gjutjärnsgolvbrunnar från Purus är belagda in- och utvändigt med epoxiplast. Epoxi har utmärkt vidhäftningsförmåga till andra material och god resistens mot lösningsmedel och baser. Dessa egenskaper gör epoxi till ett av de bästa korrosionsskydden för gjutna golvbrunnar.
Gjutjärnsgolvbrunnar från Purus är belagda in- och utvändigt med epoxiplast. Epoxi har utmärkt vidhäftningsförmåga till andra material och god resistens mot lösningsmedel och baser. Dessa egenskaper gör epoxi till ett av de bästa korrosionsskydden för gjutna golvbrunnar.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Purus |
| Art.Nr. | 7102819 |
| Utlopp | Sida |
| Anslutning | 110 mm |
| Bygghöjd | 165 mm |
| Färg | Grå |
| Höjd | 165 mm |
| Material | Gjutjärn / Polypropen (PP) |
| Serie | Bigg |
| RSK-nr | 7102819 |
| EAN-nr | 7394000100802 |


