
Golvbrunn PurusCorner utan SilØ50 Låg Sidoutlopp
3 338 kr4 743 kr
Spara 30 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Utlopp
Anslutning
- Förväntas åter i lager 2026-04-02
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

En Purus Corner golvbrunn levereras med rostfri klämring, urtagbart golvbrunnsvattenlås, hårsil, rostfri ram och monteringskit. Designgolvbrunnen monteras vanligen i hörn mot vägg, men kan även placeras fritt i golvet. Ett tips är att låta golvplattorna läggas diagonalt mot Purus Corner, vilket resulterar i ett relativt skarvfritt golv. Golvbrunnssil anpassad för Purus Corner säljs separat. Anpassad för klinker.
Varumärke
Beskrivning
En Purus Corner golvbrunn levereras med rostfri klämring, urtagbart golvbrunnsvattenlås, hårsil, rostfri ram och monteringskit. Designgolvbrunnen monteras vanligen i hörn mot vägg, men kan även placeras fritt i golvet. Ett tips är att låta golvplattorna läggas diagonalt mot Purus Corner, vilket resulterar i ett relativt skarvfritt golv. Golvbrunnssil anpassad för Purus Corner säljs separat. Anpassad för klinker.
Purus Corner är en typgodkänd designgolvbrunn från Purus med 50 mm bottenutlopp för väggnära installation i träbjälklag eller betongbjälklag. Golvbrunnsvattenlåset är av modellen NOOD, som hindrar risken för att brunnen, om den inte annänds under en längre period, skulle torka ut med risk för att dålig lukt sprids från avloppet.
Egenskaper
| Varumärke | Purus |
|---|---|
| Art.Nr. | 7114642 |
| Utförande | Med ram utan sil |
| Djup | 273 mm |
| Utlopp | Låg Sida |
| Anslutning | Ø50 mm |
| Bredd | 400 mm |
| Djup | 273 cm |
| Höjd | 69 mm |
| Färg | Grå |
| Material | ABS/PP/Rostfritt stål 1.4301 |
| Serie | Purus Corner |
| Standard | SS-EN1253 |
| Produkttyp | Golvbrunn |
| Vikt | 2,4 kg |
| Bredd | 400 cm |
| RSK-nr | 7114642 |
| EAN-nr | 7394000216749 |