Golvbrunn Purus Sigyn NOOD 75 R Sidoutlopp
Rek. pris 4 059 kr
2 858 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti

Sigyn NOOD 75 R Sidoutlopp
2 858 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Golvbrunn Sigyn är en typgodkänd golvbrunn med 75 mm sidoutlopp för installation i trä- eller betongbjälklag. Golvbrunnen är tillverkad i återvinningsbart syrafast rostfritt stål, som samtidigt innebär att den har hög resistens mot kemikalier, att den är korrosionsbeständig och har hög hållfasthet. Sigyn levereras i detta paket med ett urtagbart rostfritt golvbrunnsvattenlås av modell NOOD för enkel rengöring. Anpassad för betong/massa/klinker/vinyl.
Varumärke
PurusBeskrivning
Golvbrunn Sigyn är en typgodkänd golvbrunn med 75 mm sidoutlopp för installation i trä- eller betongbjälklag. Golvbrunnen är tillverkad i återvinningsbart syrafast rostfritt stål, som samtidigt innebär att den har hög resistens mot kemikalier, att den är korrosionsbeständig och har hög hållfasthet. Sigyn levereras i detta paket med ett urtagbart rostfritt golvbrunnsvattenlås av modell NOOD för enkel rengöring. Anpassad för betong/massa/klinker/vinyl.
NOOD är ett smart, mekaniskt vattenlås som förblir slutet när det inte finns någon regelbunden vattentillförsel och förhindrar på så sätt odör från avloppet. Medföljer gör även en automatisk klämring, liksom en praktisk plastsil. Golvbrunnen är försedd med ett skyddslock som är avsett för att förhindra betong och flytspackel från att komma ner i golvbrunnen och bör därför sitta kvar tills det är färdigbyggt.
Övrigt
- Hög resistans mot kemikalier
- Korrosionsbeständiga
- Återvinningsbar
- Hög hållfasthet
Övrigt
- Hög resistans mot kemikalier
- Korrosionsbeständiga
- Återvinningsbar
- Hög hållfasthet
Egenskaper
| Varumärke | Purus |
| Art.Nr. | 7152480 |
| Utförande | Med NOOD-vattenlås |
| Djup | 239 mm |
| Utlopp | Sida |
| Anslutning | Ø75 mm |
| Bredd | 205 mm |
| Färg | Rostfri |
| Höjd | 137 mm |
| Material | Syrafast rostfritt stål 1.4404/PP |
| Standard | SS-EN1253 |
| Typ | Golvbrunn |
| Vikt | 1,5 kg |
| Storlek | Ø150 mm |
| RSK-nr | 7152480 |
| EAN-nr | 7394000308291 |

