Ficklampa Ledlenser EX7
Rek. pris 1 491 kr
919 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti

EX7
919 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 39 kr

Robus säkerhetslampa, utvecklad speciellt för EX-zon 0/20 med gaser upp till IIC och T4, och damm upp till IIIC och T135. Kan enkelt manövreras med handskarna på. Den extra stora roterande omkopplaren gör lampan lätt att ställa om, stänga eller slå på.
Varumärke
LedlenserBeskrivning
Robus säkerhetslampa, utvecklad speciellt för EX-zon 0/20 med gaser upp till IIC och T4, och damm upp till IIIC och T135. Kan enkelt manövreras med handskarna på. Den extra stora roterande omkopplaren gör lampan lätt att ställa om, stänga eller slå på.
Med den inbyggda zoomen kan du ställa om lampans sken från lång till bred ljusstråle. 200 resp 60 lumen. Löstagbart clip samt bälteshållare. Användningsområden, exempelvis tankbil, bensinstation, lackering, gas, snickeri, bagerier. EX-klass: II 1G Ex ia op is IIC T4 Ga. III 1D Ex ia op is IIIC T135° Da. Drivs med 3xAA (medföljer). 5+2 års garanti.
Egenskaper
| Varumärke | Ledlenser |
| Art.Nr. | 647163 |
| Utförande | 3 x AA (medföljer) |
| IP-Klassning | IP66 |
| Längd | 162 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | LL500836 |
| Räckvidd | 120 m |
| Typ | Ficklampa |
| Vikt | 0,232 kg |
| Ljusflöde | 200 lumen |
| EAN-nr | 4058205001243 |
