
Poster Gallerix Grötstunden By Jenny Nyström
FRI FRAKT
fr.119 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Grötstunden By Jenny Nyström
119 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Poster med målningen "Grötstunden" av den svenske konstnären och illustratören Jenny Nyström (1854-1946). Hennes tidiga måleri präglas av folklivsskildringar och porträtt men hennes berömmelse vilar helt på hennes långa karriär som illustratör för böcker, tidskrifter och vykort. Jenny Nyström finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på andra svenska museer.
Varumärke
GallerixBeskrivning
Poster med målningen "Grötstunden" av den svenske konstnären och illustratören Jenny Nyström (1854-1946). Hennes tidiga måleri präglas av folklivsskildringar och porträtt men hennes berömmelse vilar helt på hennes långa karriär som illustratör för böcker, tidskrifter och vykort. Jenny Nyström finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på andra svenska museer.
Egenskaper
| Varumärke | Gallerix |
| Format | Stående |
| Utförande | Posterdesign, Utfallande |
| Motiv | Grötstunden By Jenny Nyström |
| Produkttyp | Poster |
| Material | 200g MultiDesign posterpapper |
| Serie | The Christmas Collection |
| Djup | 2 mm |
| Färg | Flerfärgad |
| Storlek | 21x30, 30x40, 50x70 cm |


