



Poster GallerixStudy for Modern Art By Carl Larsson
fr.95 krfr. 119 kr
Från 20 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Välj Storlek (cm)
Välj Utförande
- Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Poster med en målning av den svenske konstnären Carl Larsson. År 1899 beställde Fürstenbergsfamiljen en stor väggmålning av Carl Larsson. Resultatet blev den berömde "Fürstenberg triptych" som ställdes ut på världsmässan i Paris år 1889 där den vann första pris. Under sina förberedelser målade han ett antal verk som han gav bort till vänner. Just denna tavla gav han till skulptören Christian Eriksson.
Varumärke
Beskrivning
Poster med en målning av den svenske konstnären Carl Larsson. År 1899 beställde Fürstenbergsfamiljen en stor väggmålning av Carl Larsson. Resultatet blev den berömde "Fürstenberg triptych" som ställdes ut på världsmässan i Paris år 1889 där den vann första pris. Under sina förberedelser målade han ett antal verk som han gav bort till vänner. Just denna tavla gav han till skulptören Christian Eriksson.
Egenskaper
| Varumärke | Gallerix |
|---|---|
| Format | Stående |
| Utförande | Posterdesign, Utfallande |
| Motiv | Study for Modern Art By Carl Larsson |
| Produkttyp | Poster |
| Material | 200g MultiDesign posterpapper |
| Serie | Historisk konst |
| Färg | Flerfärgad |
| Djup | 2 mm |
| Storlek | 21x30, 30x40, 50x70, 70x100 cm |
