
Poster Gallerix Tors Strid med Jättarna By Marten Eskil Winge
FRI FRAKT
fr.119 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Tors Strid med Jättarna By Marten Eskil Winge
119 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Poster med målningen "Tors Strid med Jättarna" av den svenske konstnären Mårten Eskil Winge från år 1872. I Mårten Eskil Winges tolkning är Tor stark, beslutsam och orädd. Målningen fick ett mycket positivt mottagande när den för första gången visades på Nationalmuseum år 1872. Winge var en av flera skandinaviska konstnärer som under 1870-talet målade asagudarna.
Varumärke
GallerixBeskrivning
Poster med målningen "Tors Strid med Jättarna" av den svenske konstnären Mårten Eskil Winge från år 1872. I Mårten Eskil Winges tolkning är Tor stark, beslutsam och orädd. Målningen fick ett mycket positivt mottagande när den för första gången visades på Nationalmuseum år 1872. Winge var en av flera skandinaviska konstnärer som under 1870-talet målade asagudarna.
Egenskaper
| Varumärke | Gallerix |
| Format | Stående |
| Utförande | Posterdesign, Utfallande |
| Motiv | Tors Strid med Jättarna By Marten Eskil Winge |
| Produkttyp | Poster |
| Material | 200g MultiDesign posterpapper |
| Serie | Historisk konst |
| Djup | 2 mm |
| Färg | Flerfärgad |
| Storlek | 21x30, 30x40, 50x70, 70x100 cm |


