
Matgrupp BloomingtonLyon Runt Matbord 120-160 cm Förlängningsbartt med 4 Viktoria Matstol
Rek. pris 13 999 kr
!
fr.12 499 kr
30 dagars prisgaranti
Välj Färg
- Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Beskrivning
Matgrupp Lyon Premium från Bloomington. Ett förlängningsbart matbord med bordsskiva i massiv ädelgran och underrede i klassisk stil. Bordet har mindre märken som tillför charm till möbeln och ger matbordet en naturlig look med genuin känsla.
Bordet är tillverkat för hand och varje bord är unikt. Det medföljer en vaxkrita och spatel för dig som vill fylla i och färga skårorna. Men vi hoppas givetvis att du uppskattar de karaktäristiska skavankerna som gör varje möbel unik. Där varenda del av träet har haft ett tidigare liv och syfte; i byggnader, dörrar, fönster eller i andra möbler. Det förekommer färgskillnader, mindre sprickor och ojämnheter som en del av det rustika utseendet.
Skötselråd
Trämöbler som är vaxade ska behandlas med vax. Använd inte olja eftersom vissa oljor innehåller lösningsmedel som löser upp den vaxade ytan. Vax ger bättre skydd än olja men gör ändå att ytan känns levande och naturlig. Använd ett vax avsett för möbler. Det ska innehålla carnaubavax, som är lättarbetat och ger en hård och skyddande yta. Vi rekommenderar Spray Wax. Var försiktig när du placerar varma, fuktiga, hårda eller vassa föremål som kan skada ytan på din möbel. Använd underlag och liknande.
Skötselråd
Trämöbler som är vaxade ska behandlas med vax. Använd inte olja eftersom vissa oljor innehåller lösningsmedel som löser upp den vaxade ytan. Vax ger bättre skydd än olja men gör ändå att ytan känns levande och naturlig. Använd ett vax avsett för möbler. Det ska innehålla carnaubavax, som är lättarbetat och ger en hård och skyddande yta. Vi rekommenderar Spray Wax. Var försiktig när du placerar varma, fuktiga, hårda eller vassa föremål som kan skada ytan på din möbel. Använd underlag och liknande.
Egenskaper
| Varumärke | Bloomington |
|---|---|
| Färg | Brun, Grå, Grå/Vit, Vit |
| Bredd | 50, 54,5 cm |
| Höjd | 78, 95 cm |
| Djup | 55, 60 cm |
| Rygghöjd | 48 cm |
| Produkttyp | Matgrupp |
| Serie | Lyon |
| Antal Stolar | 4 |
| Form bord | Runt |
| Sittbredd | 48 cm |
| Sittdjup | 44, 50 cm |
| Sitthöjd | 48, 50 cm |
