Vindstrappa Dolle REI45
Rek. pris 7 759 kr
fr.5 892 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Välj variant

REI45
5 892 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

REI45 är en brandklassificerad vindstrappa från Dolle med ett brandmodstånd på över 45 minuter, enligt EN 31501-2. Luckan är isolerad med 50 mm rockwool och har spindle-lås samt dolda gångjärn vilket ger luckan en fin finish. Tillverkad av en solid och god kvalitet med halksäkra plastfötter. Stegen är tillverkade av tall med 12 st halksäkra steg i bok. Karmen har falsade nedre kanter och tätningslister, vilket förhindrar värmeförlust.
Varumärke
DolleBeskrivning
REI45 är en brandklassificerad vindstrappa från Dolle med ett brandmodstånd på över 45 minuter, enligt EN 31501-2. Luckan är isolerad med 50 mm rockwool och har spindle-lås samt dolda gångjärn vilket ger luckan en fin finish. Tillverkad av en solid och god kvalitet med halksäkra plastfötter. Stegen är tillverkade av tall med 12 st halksäkra steg i bok. Karmen har falsade nedre kanter och tätningslister, vilket förhindrar värmeförlust.
Vindstrappan levereras med vitlackade träfoder som är färdiga att montera. Alla vindstrappor från Dolle tillverkas och testas enligt EN 14975.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Dolle |
| Material | Trä |
| Serie | REI45 |
| Typ | Vindstrappa |
| Max Takhöjd | 2810, 2850 mm |
| Rek Öppningsmått | 550x1150, 600x1200, 700x1200 mm |
| Längd | 1130, 1175 mm |
| Utförande | 3-delad |
| Antal Steg | 12 st |
| Bredd | 540, 575 mm |
| Färg | Vit |
| Brandklass | REI45 |
| U-Värde | 0,96 |
