Badkar Comfornette Florida
fr.16 695 kr
fr.12 521 krSpara 25 %Kampanjtom 31/5
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Florida
12 521 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 499 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Badkar Comfornette Florida är ett stort och bekvämt badkar med raka linjer som skapar en ergonomisk komfort. Badkaret passar dig som är lite längre och ändå vill kunna sträcka på benen. Frontpanel, gavelpanel & bottenventil ingår som standard. Vid köp av sargblandare medföljer en vattenutkastande kran monterad på insidan av badkarskanten, vilket ger en stilfull vattenfallseffekt.
Varumärke
ComfornetteBeskrivning
Badkar Comfornette Florida är ett stort och bekvämt badkar med raka linjer som skapar en ergonomisk komfort. Badkaret passar dig som är lite längre och ändå vill kunna sträcka på benen. Frontpanel, gavelpanel & bottenventil ingår som standard. Vid köp av sargblandare medföljer en vattenutkastande kran monterad på insidan av badkarskanten, vilket ger en stilfull vattenfallseffekt.
Svensk Standard
Ett bad ifrån Comfornette är noga utformat för den svenska badrumsstandarden. Produktionen är placerad i Skene i Västra Götaland, allt för att kunna möta både klimatansvar såsom bistå med snabba leveranser och flexibla service besök om olyckan skulle vara framme. Deras reservdelsgaranti på 10 år, ger en extra trygghet.
30 år i branschen
Ni är i trygga händer, Comfornette har 30 år i branschen. Sedan 1992 har dem tillverkat och monterat badkar och är ett av de äldsta varumärkena i branschen. All verksamhet är förlagd på svensk mark med både produktion och lager i Skene – Västra Götaland.
Material
Badkaret är tillverkad i glasfiberförstärkt sanitetsakryl. Denna sanitetsakryl är 5mm tjock och är homogent genomfärgad. Dessa speciellt utvalda materialen gör badkaret stabilt samt att det bibehåller vattnets värme. Då ytskikten är av genomfärgad sanitetsakryl kan det enkelt slipas/poleras vid behov.
Unikt avlopp med separat silkorg
Det skall vara enkelt och underhållsfritt. Först då uppskattas badet till fullo. Därför levereras badkaret med unikt avlopp med löstagbar sil. Då det är dags att rengöras lyfts pluppen/silkorgen ur karet. Eventuellt skräp avlägsnas med enkelhet. Inga verktyg eller rengöringsmedel behöver användas.
Ett bad ifrån Comfornette är noga utformat för den svenska badrumsstandarden. Produktionen är placerad i Skene i Västra Götaland, allt för att kunna möta både klimatansvar såsom bistå med snabba leveranser och flexibla service besök om olyckan skulle vara framme. Deras reservdelsgaranti på 10 år, ger en extra trygghet.
30 år i branschen
Ni är i trygga händer, Comfornette har 30 år i branschen. Sedan 1992 har dem tillverkat och monterat badkar och är ett av de äldsta varumärkena i branschen. All verksamhet är förlagd på svensk mark med både produktion och lager i Skene – Västra Götaland.
Material
Badkaret är tillverkad i glasfiberförstärkt sanitetsakryl. Denna sanitetsakryl är 5mm tjock och är homogent genomfärgad. Dessa speciellt utvalda materialen gör badkaret stabilt samt att det bibehåller vattnets värme. Då ytskikten är av genomfärgad sanitetsakryl kan det enkelt slipas/poleras vid behov.
Unikt avlopp med separat silkorg
Det skall vara enkelt och underhållsfritt. Först då uppskattas badet till fullo. Därför levereras badkaret med unikt avlopp med löstagbar sil. Då det är dags att rengöras lyfts pluppen/silkorgen ur karet. Eventuellt skräp avlägsnas med enkelhet. Inga verktyg eller rengöringsmedel behöver användas.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Comfornette |
| Blandare | Elipse, Quattro, Utan Blandare |
| Utförande | Florida Badkar Höger, Florida Badkar Vänster |
| Längd | 1900 mm |
| Bredd | 900 mm |
| Belysning | Nej |
| Placering | Hörn |
| Typ | Hörnbadkar |
| Sidomassage | Nej |
| Bottenventil | Ja |
| Material | Akryl |
| Ljusterapi | Nej |
| Höjd | 620 mm |
| Ryggmassage | Nej |
| Baddjup | 460 mm |
| Form | Rektangulär |
| Storlek | 1900x900 |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Fotmassage | Nej |
| Underhållsvärme | Nej |
| Manöverpanel | Nej |
| Front och Gavel | Ja |
| Serie | Florida |
| Radio | Nej |
| Färg | Vit |
| Antal Personer | 1 st |
| Bottenmassage | Nej |










