Badkar Langenfeld Cayono
fr.17 592 kr
utvalda påKampanj
30 dagars prisgaranti
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Cayono
17 592 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Badkar Langenfeld Cayono är ett badkar med tydliga linjer som är skapat med funktion i tanken. Branta sidor som skapar stor badyta, platt golv som underlättar för duschandet och liten radie i hörnen för att maximera storleken. En sluttande kortsida för komfort att bada i och en brantare sida för att komma närmare duschen. Dessa anledningar gör Cayono till ett av Langenfelds populäraste badkar.
Varumärke
LangenfeldBeskrivning
Badkar Langenfeld Cayono är ett badkar med tydliga linjer som är skapat med funktion i tanken. Branta sidor som skapar stor badyta, platt golv som underlättar för duschandet och liten radie i hörnen för att maximera storleken. En sluttande kortsida för komfort att bada i och en brantare sida för att komma närmare duschen. Dessa anledningar gör Cayono till ett av Langenfelds populäraste badkar.
Karet är gjort av generösa 3,5 mm emaljerat stål som är stöt-, nöt- och reptåligare än badkar av andra material och tillåter Langenfeld att ge en 30-årig emaljgaranti utan att vara oroliga. Fronterna är gjorda av stenkomposit, Silestone, som också det är mycket tåligt. Stenfronterna är enkelt avtagbara, tack vare sina smidiga handtag. Fronterna tillåter dig att ha möjligheten att både dölja undersidan, samt enkelt komma åt densamma om så önskas.
Alla Langenfelds badkarskomponenter tillverkas i Europa. Det innebär att lagar och reglar garanterar arbetarnas rättigheter. Miljöpåverkan vid produktion är reglerad och transporten mycket skonsammare. Badkaret i sig är tillverkat i Tyskland, stenkompositen i Spanien och underredet (ställningen) i Sverige.
OBS! Bottenventil i krom ingår, önskar du en i annan färg kan du köpa det som tillval.
Alla Langenfelds badkarskomponenter tillverkas i Europa. Det innebär att lagar och reglar garanterar arbetarnas rättigheter. Miljöpåverkan vid produktion är reglerad och transporten mycket skonsammare. Badkaret i sig är tillverkat i Tyskland, stenkompositen i Spanien och underredet (ställningen) i Sverige.
OBS! Bottenventil i krom ingår, önskar du en i annan färg kan du köpa det som tillval.
Egenskaper
| Varumärke | Langenfeld |
| Längd | 1500, 1600, 1700, 1800 mm |
| Bredd | 700, 750, 800 mm |
| Blandare | Nej |
| Baddjup | 410 mm |
| Bottenventil | Ja |
| Front och Gavel | Ja |
| Höjd | 550 mm |
| Material | Emaljerad stål/kvartskomposit |
| Överfyllnadsskydd | Ja |
| Placering | Hörn |
| Serie | Cayono |
| Form | Rektangulär |
| Typ | Standardbadkar |
| Antal Personer | 1 st |
| Färg | Blanco Zeus, Charcoal Soapstone, Eternal Marquina, Eternal Statuario, Negro Tebas |
| Volym | 89, 107, 110, 136, 171 l |
| Vikt | 69, 75, 85, 87, 96 kg |
| Storlek | 1500x700, 1600x700, 1700x700, 1700x750, 1800x800 mm |




