Badkar Nordhem Marholmen
FRI FRAKT
fr.10 700 kr
fr.8 453 krFrån 20 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Marholmen
8 453 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

I Marholmen omsluts du av vattnet och får en total badupplevelse. Insidan har ett böljande, inbjudande formspråk medan utsidan är stram och minimalistisk. Badkaret kan med fördel nyttjas som dusch med en kompletterande badkarsvägg. Tänk på att köpa till paneler för ett komplett badkar. Ska karet kaklas in behövs inga paneler.
Varumärke
NordhemBeskrivning
I Marholmen omsluts du av vattnet och får en total badupplevelse. Insidan har ett böljande, inbjudande formspråk medan utsidan är stram och minimalistisk. Badkaret kan med fördel nyttjas som dusch med en kompletterande badkarsvägg. Tänk på att köpa till paneler för ett komplett badkar. Ska karet kaklas in behövs inga paneler.
OBS! L-panel och frontpanel ingår EJ. Du kan lägga till det under ’’tillval’’
Panelen förmonteras och justeras på fabrik. Tänk på att välja rätt panel efter hur du vill placera ditt badkar. Se bilden ovan. Panelen symboliseras i svart på bilden.
OBS! Badkaret levereras utan blandare.
Sanitetsakryl
Har 10 års garanti och har en varm, mjuk och något sträv yta. Denna något sträva ytan minskar risken för halka. Sanitetsakrylen behåller färgen bra. Den är förstärkt med glasfiber, vilket ger ett stabilt och hållbart badkar.
Nordurit
Har 30 års konstruktionsgarantigaranti.Nordurit förstärker badkarets ramverk och ger det mycket mer hållfast jämfört med ett vanligt akrylbadkar. Förutom att badkaret blir mer slitstarkt så bibehålls även vattentempereaturen betydligt längre då det fungerar som isolering. Idealiskt för inbyggnad, då badkaret flexar minimalt mot vad ett vanligt akrylbadkar gör.
Bygga in Badkaret
Det går bra att bygga in badkar som är gjorda i Nordurit, då de är byggda extra kraftigt och utvidgar sig inte på mitten.
Ingår
Utloppsats som består av pop-up ventil och utloppsrör.
Panelen förmonteras och justeras på fabrik. Tänk på att välja rätt panel efter hur du vill placera ditt badkar. Se bilden ovan. Panelen symboliseras i svart på bilden.
OBS! Badkaret levereras utan blandare.
Sanitetsakryl
Har 10 års garanti och har en varm, mjuk och något sträv yta. Denna något sträva ytan minskar risken för halka. Sanitetsakrylen behåller färgen bra. Den är förstärkt med glasfiber, vilket ger ett stabilt och hållbart badkar.
Nordurit
Har 30 års konstruktionsgarantigaranti.Nordurit förstärker badkarets ramverk och ger det mycket mer hållfast jämfört med ett vanligt akrylbadkar. Förutom att badkaret blir mer slitstarkt så bibehålls även vattentempereaturen betydligt längre då det fungerar som isolering. Idealiskt för inbyggnad, då badkaret flexar minimalt mot vad ett vanligt akrylbadkar gör.
Bygga in Badkaret
Det går bra att bygga in badkar som är gjorda i Nordurit, då de är byggda extra kraftigt och utvidgar sig inte på mitten.
Ingår
Utloppsats som består av pop-up ventil och utloppsrör.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Nordhem |
| Längd | 1500, 1600, 1700 mm |
| Utförande | Dubbel rygglutning, Enkel rygglutning |
| Bredd | 700 mm |
| Materialtyp | Norduritakryl, Sanitetsakryl |
| Blandare | Nej |
| Baddjup | 400 mm |
| Bottenventil | Ja |
| Färg | Vit |
| Front och Gavel | Nej |
| Höjd | 565 mm |
| Material | Akryl |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Placering | Hörn |
| Serie | Marholmen |
| Form | Rektangulär |
| Produkttyp | Hörnbadkar |
| Baddjup | 400 cm |
| Volym | 188, 190, 204, 205, 218 l |
| Vikt | 25, 29 kg |
| Antal Personer | 1, 2 st |










