Badkar Nordhem Saltholmen
FRI FRAKT
fr.9 480 kr
fr.7 489 krFrån 20 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Saltholmen
7 489 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Badkar Nordhem Saltholmen har en nyskapande enkel design. Detta minimalistiska och stilfulla badkar kommer ge dig många avkopplande stunder.
Varumärke
NordhemBeskrivning
Badkar Nordhem Saltholmen har en nyskapande enkel design. Detta minimalistiska och stilfulla badkar kommer ge dig många avkopplande stunder.
Saltholmen är ett ypperligt exempel på att det går att förena exklusiv design och hög kvalitet med ett attraktivt pris. Saltholmen finns i både standardakryl och med konstruktionsförstärkaren Nordurit® som gör badkaret mycket starkare än ett vanligt badkar, det går även att komplettera badkaret med massagesystem.
OBS! Badkaret levereras utan blandare. Om du väljer till en blandare så levereras badkaret med förborrade hål. Badkaret levereras också utan frontpanel, komplettera med detta om du inte tänker bygga in karet.
Sanitetsakryl
Har 10 års garanti och har en varm, mjuk och något sträv yta. Denna något sträva ytan minskar risken för halka. Sanitetsakrylen behåller färgen bra. Den är förstärkt med glasfiber, vilket ger ett stabilt och hållbart badkar.
Nordurit
Har 30 års konstruktionsgaranti. Nordurit förstärker badkarets ramverk och gör det mycket mer hållfast jämfört med ett vanligt akrylbadkar. Förutom att badkaret blir mer slitstarkt så bibehålls även vattentemperaturen betydligt längre då det fungerar som isolering. Idealiskt för inbyggnad, då badkaret flexar minimalt mot vad ett vanligt akrylbadkar gör.
Bygga in Badkaret
Det går bra att bygga in badkar som är gjorda i Nordurit, då de är byggda extra kraftigt och utvidgar sig inte på mitten.
Ingår
Utloppsats som består av pop-up ventil och utloppsrör.
OBS! Badkaret levereras utan blandare. Om du väljer till en blandare så levereras badkaret med förborrade hål. Badkaret levereras också utan frontpanel, komplettera med detta om du inte tänker bygga in karet.
Sanitetsakryl
Har 10 års garanti och har en varm, mjuk och något sträv yta. Denna något sträva ytan minskar risken för halka. Sanitetsakrylen behåller färgen bra. Den är förstärkt med glasfiber, vilket ger ett stabilt och hållbart badkar.
Nordurit
Har 30 års konstruktionsgaranti. Nordurit förstärker badkarets ramverk och gör det mycket mer hållfast jämfört med ett vanligt akrylbadkar. Förutom att badkaret blir mer slitstarkt så bibehålls även vattentemperaturen betydligt längre då det fungerar som isolering. Idealiskt för inbyggnad, då badkaret flexar minimalt mot vad ett vanligt akrylbadkar gör.
Bygga in Badkaret
Det går bra att bygga in badkar som är gjorda i Nordurit, då de är byggda extra kraftigt och utvidgar sig inte på mitten.
Ingår
Utloppsats som består av pop-up ventil och utloppsrör.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Nordhem |
| Längd | 1500, 1575, 1600, 1700, 1800, 1900 mm |
| Utförande | Dubbel rygglutning, Enkel rygglutning |
| Bredd | 700, 800, 900 mm |
| Materialtyp | Norduritakryl, Sanitetsakryl |
| Blandare | Nej |
| Bottenventil | Ja |
| Färg | Vit |
| Material | Akryl |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Placering | Hörn |
| Serie | Saltholmen |
| Form | Rektangulär |
| Typ | Hörnbadkar |
| Baddjup | 410, 430, 440, 450, 480 mm |
| Front och Gavel | Ja, Nej |
| Höjd | 565, 590, 595 mm |
| Volym | 165, 198, 228, 230, 246, 247, 285, 350 l |
| Vikt | 25, 26, 28, 29, 30, 32, 33, 35, 37, 40 kg |
| Antal Personer | 1, 2 st |
