Duschdörr Bathlife Mångsidig 45° Dörr Delvis Frostat Glas
FRI FRAKT

Mångsidig 45° Dörr Delvis Frostat Glas

Beskrivning
Dokument
Recensioner
Lätt att montera och bra blev det
Jag önskade raka dörrar, står ingenstans i beställningen att de är böjda. De har exakt samma namn som de raka. Jag har även ringt in innan och frågat om dessa raka dörrar kommer fungera som Duschhörna och fått bekräftat att de gör det. Men inte heller de reagerade på att de är böjda. Vid leverans ringer jag o frågar varför de är böjda, det står ingenstans i bekräftelsen att de är det.
Blev mycket bra, lättmonterad och verkar bra kvalitet. Mycket nöjd.Snabb ovh smidig leverans dessutom
Lite svårt att sätta ett entydigt betyg då dörrarna ser bra ut, är lätta att montera verkar fungera som förväntat. För enbart detta skulle betyget kunna vara 4 till 5. Det som gör mig betänksam är glaskvaliteten. Vi första leveransen av två dörrar hade ena glasdörren gått sönder i transporten. När jag väl fick en ersättningsdörr och påbörjat monteringen exploderade en av glasdörrarna i mina händer när jag lyft den ur kartongen. En ganska obehaglig upplevelse! En månad efter ursprunglig beställning kom så dörr nummer 4 och allt gick smidigt att montera.
Passade perfekt i badrummet
Bra pris och smidigt att få hem den till dörrn
Vi är väldigt nöjda med den delvisa frostningen. Tar liten plats som infälld. Dörrarna gnisslade lite de första veckorna men har slutat efter lite användande.
Bra kvalitet, men dörrarnas krökning är väldigt liten vilket leder till att duschhörnan nästan delas på diagonalen - trångt!
Jag valde 4 av 5 pga av monteringen av dörrarna borde va mer tydligare monteringsanvisningar och tydligare måtten på dörrarna . Annars själva dörren/ glasen får de toppbetyg . Kan tänka mig köpa igen samma märke nu när jag vet hur de monteras
Mycket bra för ett bra pris
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Profil | Blank aluminium |
| Glastyp | Delvis frostat glas |
| Bredd | 700, 800, 900, 1000 mm |
| Höjd | 1900 mm |
| Serie | Mångsidig |
| Färg | Nickel |
| Blandare | Nej |
| Placering | Mot Vägg |
| Vikt | 17, 19,2, 21,3, 23,5 kg |
| Ställbar | Ja |
| Typ | Duschdörr |
| Form | Rund |
| Hängning | Vänster/Höger |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Justerbar | 1000-1010, 700-710, 800-810, 900-910 mm |


