Duschkabin Västia Duschrum SnedtakHöger
43 055 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Utförande:
Höger

Duschrum Snedtak
Höger
43 055 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad från: 149 kr

Duschkabin Västia Duschrum Snedtak är ett snedtaksanpassat duschrum med 45° taklutning och en fast glasfront som är en snygg och smidig lösning framtagen för badrum med lutande innertak. Denna duschkabin är en svensktillverkad kvalitetsdusch med lång livslängd. Det låga insteget gör att det är lätt att ta sig i och ur duschen. Den kan även kombineras med ramp. Den stora öppningen på duschen gör det enkelt för den som behöver hjälp vid dusch. Med ett kraftigt profilsystem och väggar i stöttålig styren är duschen extra stabil. Används även för bostadsanpassning.
Varumärke
VästiaBeskrivning
Duschkabin Västia Duschrum Snedtak är ett snedtaksanpassat duschrum med 45° taklutning och en fast glasfront som är en snygg och smidig lösning framtagen för badrum med lutande innertak. Denna duschkabin är en svensktillverkad kvalitetsdusch med lång livslängd. Det låga insteget gör att det är lätt att ta sig i och ur duschen. Den kan även kombineras med ramp. Den stora öppningen på duschen gör det enkelt för den som behöver hjälp vid dusch. Med ett kraftigt profilsystem och väggar i stöttålig styren är duschen extra stabil. Används även för bostadsanpassning.
Detta medföljer
- Duschkar
- Duschset (handdusch, slang och duschstång med hållare)
- Duschdraperi
- Draperiskena
- Utloppssystem
- Schampokorg
- Stödhandtag
- Gummilist för tätning av glas
- Duschkar
- Duschset (handdusch, slang och duschstång med hållare)
- Duschdraperi
- Draperiskena
- Utloppssystem
- Schampokorg
- Stödhandtag
- Gummilist för tätning av glas
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Västia |
| Art.Nr. | 1120745H |
| Profil | Eloxerad aluminium |
| Storlek | 1200x700 mm |
| Glastyp | Droppmönstrat |
| Bredd | 700 mm |
| Utförande | Höger |
| Höjd | 1950 mm |
| Glas | Frostad styrenplast |
| Handtag | Två raka stödhandtag, ett hörn-stödhandtag |
| Serie | Duschrum |
| Antal Dörrar | 0 st |
| Färg | Krom |
| Blandare | Nej |
| Takdusch | Nej |
| Handdusch | Nej |
| Fotmassage | Nej |
| Massagemunstycke | Nej |
| Placering | Hörn |
| Vikt | 65 kg |
| Form | Rektangulär |
| Typ | Duschkabin |
| Termostat | Nej |
| Glastjocklek | 5 mm |
| Djup | 1200 mm |
| Bottenplatta ingår | Ja |
| Material | Styrenplast |
| Ryggmassage | Nej |
| RSK-nr | 7341188 |
