Duschset Oras Nova 40cc
Rek. pris 4 143 kr
2 378 kr
2 192 krSänkt pris!Spara 186 kr
30 dagars prisgaranti

Nova 40cc
2 192 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Duschset från Oras i krom med termostatblandaren Nova. Duschblandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Duschsetet är komplett med stång, gliddel, separat väggfäste för handdusch samt tvålkopp. Handduschens sil är enkel att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken. Finns att köpa som 40, 150 och 160 cc.
Varumärke
OrasBeskrivning
Duschset från Oras i krom med termostatblandaren Nova. Duschblandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Duschsetet är komplett med stång, gliddel, separat väggfäste för handdusch samt tvålkopp. Handduschens sil är enkel att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken. Finns att köpa som 40, 150 och 160 cc.
Information
- Arbetstryck: 100 - 1000 kPa
- Flöde vid 300 kPa: 0.29 l/s (with Oras 520)
- Ljudklass: I (ISO 3822)
- Varmvattenanslutning: max. 80 °C
- Tryckfall vid flöde (0.2 l/s): 145 kPa (with Oras 520)
Installation
Före installationen måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
Torka produkten med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalcium kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan rikligt med vatten.
- Arbetstryck: 100 - 1000 kPa
- Flöde vid 300 kPa: 0.29 l/s (with Oras 520)
- Ljudklass: I (ISO 3822)
- Varmvattenanslutning: max. 80 °C
- Tryckfall vid flöde (0.2 l/s): 145 kPa (with Oras 520)
Installation
Före installationen måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
Torka produkten med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalcium kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan rikligt med vatten.
Dokument
Recensioner
Nidal SVerifierad köpare
för 4 dagar sedanKvalitet och enligt fakta bladet. Funkar utmärkt.
+ Följer med det som behövs
Hans LVerifierad köpare
för 6 år sedanBra enkel produkt som fyller sin funktion utmärkt
Björn O O WVerifierad köpare
för 7 år sedanMycket bra blandare till bra pris. Överträffar förväntan.
+ Gedigen
+ Bra att väggfäste ingick
Egenskaper
| Varumärke | Oras |
| Art.Nr. | 7424 |
| Färg | Krom |
| CC-mått | 40 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Utlopp | Nedåt |
| Takdusch | Nej |
| Handdusch | Ja |
| Blandare | Ja |
| Funktion | Eco Flow |
| Serie | Nova |
| Produkttyp | Duschset |
| Duschhuvud | 70 mm |
| Montering | För vägg |
| Längd Slang | 1,5 m |
| RSK-nr | 8282821 |
| EAN-nr | 6414150079061 |

