Takduschset FM Mattsson Siljan med Badkarsblandare
Nyhet
14 987 kr
30 dagars prisgaranti

Siljan med Badkarsblandare
14 987 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 59 kr

Takduschset FM Mattsson Siljan är ett komplett takduschpaket i krom med takdusch, handdusch och badkarsblandare.
Varumärke
FM MattssonBeskrivning
Takduschset FM Mattsson Siljan är ett komplett takduschpaket i krom med takdusch, handdusch och badkarsblandare.
Siljan
I FM Mattssons serie Siljan har de förenat design och miljö- och energibesparande funktioner utan att ge avkall på komfort. Siljan dusch finns som takdusch- eller handduschset i många varianter.
Egenskaper:
- Tryckbalanserad termostatblandare med takduschset
- Med reversibelt överstycke
- Eco Flow
- Säkerhetsspärr 38 °C
- Eco-stopp
- Med typgodkända backventiler
- Tak- och 3-stålig handdusch med kalkavvisande sil
- Slang, tvålhylla och duschstång med väggtätning (kan kapas vid behov)
- Väggfäste fritt justerbart i höjdled, 700–1000 mm från anslutning och 50–110 mm utsprång från vägg, 2x20 mm distanser medföljer, med väggtätning, dold rörskarv
- Duschansl. utsprång från vägg: 78
Installation
Före installation måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
För att rengöra produkten så torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalcium kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan rikligt med vatten.
I FM Mattssons serie Siljan har de förenat design och miljö- och energibesparande funktioner utan att ge avkall på komfort. Siljan dusch finns som takdusch- eller handduschset i många varianter.
Egenskaper:
- Tryckbalanserad termostatblandare med takduschset
- Med reversibelt överstycke
- Eco Flow
- Säkerhetsspärr 38 °C
- Eco-stopp
- Med typgodkända backventiler
- Tak- och 3-stålig handdusch med kalkavvisande sil
- Slang, tvålhylla och duschstång med väggtätning (kan kapas vid behov)
- Väggfäste fritt justerbart i höjdled, 700–1000 mm från anslutning och 50–110 mm utsprång från vägg, 2x20 mm distanser medföljer, med väggtätning, dold rörskarv
- Duschansl. utsprång från vägg: 78
Installation
Före installation måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
För att rengöra produkten så torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalcium kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan rikligt med vatten.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | FM Mattsson |
| Art.Nr. | 8283732 |
| Färg | Krom |
| CC-mått | 150 mm |
| Bredd | 300 mm |
| Höjd | 1150 mm |
| Takdusch | Ja |
| Handdusch | Ja |
| Yta | Förkromad |
| Blandare | Ja |
| Material | Mässing |
| Serie | Siljan |
| Typ | Takduschset |
| Montering | För vägg |
| Termostat | Ja |
| RSK-nr | 8283732 |

