Toalettstol Gustavsberg Nautic 1510 Hygienic Flush
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Nautic 1510 Hygienic Flush
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Beskrivning
OBS! P-Lås innebär utlopp bakåt!
Övrigt
- Sitthöjd 420 mm.
- Tyst vattenpåfyllning.
- Passar för montage i hörn.
- Låg spolknapp i snygg design.
- Golvfäste för enklare montage.
- Heltäckande kondensfri spolcistern.
- Städvänlig och minimalistisk design.
- Fabriksinställd på dubbelspolning 2,6/4L.
- Glaserad under spolkant för enklare rengöring.
- Spolar ända upp till kanten för bättre hygien.
- Justerbar vattenanslutning R1/2" för flexibelt montage.
- Dold fastsättning mot golv med två skruvar eller limmontage.
Ceramic Plus (C+)
Många av våra produkter går att få med ytbehandlingen C+. Det ger porslinet en smutsavstötande yta som hindrar kalk och smuts från att få fäste.
Montering
Montering med bipackat fäste som skruvas i golv med två skruvar. Alternativ montering mot golv med lim. Täckhuvar för skruv samt vit blindplugg för skruvhålen vid limning medföljer. Genom den avrundade cisternen och små yttermått är den också lämplig för hörnplacering. Med P-lås kan man ansluta avloppet mot golv, rakt mot vägg eller åt sidorna i valfri vinkel (måste vara mindre än 90 grader). Se medföljande installationsanvisning. Monteringsdetaljer medföljer.
Recensioner
Den är som den beskrevs
Sökte en högre modell av toalett-stol, och denna var perfekt. Riktigt bra kvalitet. Snyggt när "ryggen" på stolen är helgjuten utan "lock" på klosetten. Ett riktigt stort plus, som jag insåg efteråt; Då vattnet är inne i en separat inre behållare, som sen täcks över av den helgjutna "ryggen" så innebär det att keramiken inte kyls ner som på vanliga wc stolar... effekten av detta blir då att keramiken inte "svettas" kondens när någon duschar hett under längre tid, vilket jämt hände förut med vår förra wc i vår lilla toalett. :)
Jag fick all tänkbar hjälp med installationen som man kan begära, all heder!
Egenskaper
| Varumärke | Gustavsberg |
| Toalettlock | Ja, Mjuksits, Ja, Mjukstängande Hårdsits, Nej |
| Spolande | 4, 4/2 l |
| Färg | Vit |
| Serie | Nautic |
| Bredd | 345 mm |
| Höjd | 860 mm |
| Material | Porslin |
| Djup | 650 mm |
| Vattenlås | P-Lås |
| Sitthöjd | 420 mm |
| Ytbehandling | Ja, Ceramic Plus, Nej |
| Produkttyp | Golvstående |
| Garanti | 2 år |
| Montering | Skruvas |






