Frystoalett Biolan Icelett 20L
Nyhet
Icelett 20L

Beskrivning
Icelett 20 är en luktfri, hygienisk och ren toalett. Den kräver varken vatten, avlopp eller ventilationsrör – endast elektricitet behövs. Icelett 20 är klar att användas direkt när kontakten ansluts till vägguttaget, apparaten slås på och en komposterbar påse placeras i innerbehållaren. Toaletten fryser snabbt avfallet till –15 grader och stoppar den mikrobiella aktiviteten. Kondensvärmen leds till apparatens övre kant, vilket gör toaletten behaglig att använda.
>br> Energiförbrukningen för den förnyade Icelett är den lägsta bland frystoaletterna på marknaden (46 W). Den har en energieffektiv kompressor som använder ett miljövänligt köldmedium. Isoleringstjockleken (uretan) har ökats, och enheten har en elektronisk temperaturregulator som möjliggör exakt styrning av driftstemperaturen. Icelett är utrustad med ett gångjärnsförsett, isolerat och dämpat soft close-lock som enkelt kan tas av för rengöring.
Egenskaper
- Toaletten fryser avfallet, ner till -15°C
- Luktfri
- Rent & hygieniskt
- Kräver varken vatten, avlopp och ventilation är inte nödvändig
- Komposterbar påse i behållaren
- Eluttag krävs 230 V (46 W). Låg elförbrukning 0,48 kWh/dygn
- Tyst drift
Rengöring
Rengör Biolan Icelett genom att torka med en fuktig trasa. Du kan använda alla vanliga rengöringsmedel i hemmet. Undvik att använda stora mängder vatten vid rengöringen.
Egenskaper
| Varumärke | Biolan |
| Art.Nr. | 850025 |
| Färg | Vit |
| Bredd | 640 mm |
| Höjd | 510 mm |
| Djup | 440 mm |
| Effekt | 46 W |
| Vikt | 28 kg |
| Spänning | 230 V |
| Effekt/prestanda | 46 W |
| Volym | 20 l |
| EAN-nr | 6411963057002 |