Tvättställ Tapwell TA4535 450 mmRostfri
Rek. pris 6 495 kr
4 871 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Färg:
Silver
BottenventilBottenventil Tapwell 74400 Universal Pop-up Krom
434 kr
TA4535 450 mm
Rostfri
4 871 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-3 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Tvättställ Tapwell TA4535 450 mm har en modern design och är tillverkad i rostfritt stål (behandlad med PVD) för infälld montering, 450x350 mm. Tvättstället finns att köpa i olika färger. Levereras utan bottenventil och tvättställsblandare, detta kan köpas till separat som tillval.
Varumärke
TapwellBeskrivning
Tvättställ Tapwell TA4535 450 mm har en modern design och är tillverkad i rostfritt stål (behandlad med PVD) för infälld montering, 450x350 mm. Tvättstället finns att köpa i olika färger. Levereras utan bottenventil och tvättställsblandare, detta kan köpas till separat som tillval.
Rengöring
Ta väl hand om din diskho och/eller ditt tvättställ. Gör alltid rent efter användning, på så vis behåller den rostfria ytan sin glans och livslängden förlängs. Rengör med diskmedel och vatten. Var noga med att torka torrt efter användning och undvik att vätskor självtorkar på ytan. Undvik starka lösningar av mineralsyror och vissa organistiska syror som kan frambringa korrosionsangrepp på den rostfria ytan. Du bör även undvika klorlösningar och silverputsmedel.
OBS! Mässing- och kopparytor är handpolerade på fabriken. Eftersom Tapwell endast använder en naturlig metall, bildar ytan patina över tiden vilket kan ge en mörk och robust ton (se exempel på bild ovan). Detta ser ut som en form av mörka fläckar där fukt har hittats. Detta är en naturlig reaktion när metallen kommer i kontakt med syre och vatten.
Eftersom alla Tapwellblandare testas med vattentryck före leverans från deras fabrik kan kondens finnas kvar i kartongen, vilket kan göra att processen med patina kan börja även innan produkten är på plats.
På mässing är det möjligt att återställa den ursprungliga glansytan, genom att polera med mässingsputs.
Ta väl hand om din diskho och/eller ditt tvättställ. Gör alltid rent efter användning, på så vis behåller den rostfria ytan sin glans och livslängden förlängs. Rengör med diskmedel och vatten. Var noga med att torka torrt efter användning och undvik att vätskor självtorkar på ytan. Undvik starka lösningar av mineralsyror och vissa organistiska syror som kan frambringa korrosionsangrepp på den rostfria ytan. Du bör även undvika klorlösningar och silverputsmedel.
OBS! Mässing- och kopparytor är handpolerade på fabriken. Eftersom Tapwell endast använder en naturlig metall, bildar ytan patina över tiden vilket kan ge en mörk och robust ton (se exempel på bild ovan). Detta ser ut som en form av mörka fläckar där fukt har hittats. Detta är en naturlig reaktion när metallen kommer i kontakt med syre och vatten.
Eftersom alla Tapwellblandare testas med vattentryck före leverans från deras fabrik kan kondens finnas kvar i kartongen, vilket kan göra att processen med patina kan börja även innan produkten är på plats.
På mässing är det möjligt att återställa den ursprungliga glansytan, genom att polera med mässingsputs.
Egenskaper
| Varumärke | Tapwell |
| Art.Nr. | 9419367 |
| Bredd | 450 mm |
| Djup | 350 mm |
| Färg | Silver |
| Serie | TA4535 |
| Tvättställ | Enkel |
| Material | Rostfritt stål / PVD |
| Blandare | Nej |
| Höjd | 130 mm |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Bottenventil | Nej |
| Vattenlås | Nej |
| Produkttyp | Tvättställ |
| Hål för Blandare | Nej |
| Väggmonterad | Nej |
| Montering | Infällnad |
| EAN-nr | 7350004675845 |

