Elektriskt Bastuaggregat SAWO Tower Round 3P-1PNB, inbyggd styrning (inkl. timer och termostat), 9 Kw
16 998 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Utförande:
NB, inbyggd styrning (inkl. timer och termostat)
Bredd:
365 mm
Effekt/prestanda:
9 kW

Tower Round 3P-1P
NB, inbyggd styrning (inkl. timer och termostat), 9 Kw
16 998 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
SAWO Tower Round är ett golvstående aggregat som kan bära upp till 360 kg stenar. Tack vare de runda och tunna stålstavarna exponeras det mesta av vattnet för stenarna - vilket ger en stor mängd jämn ånga i ditt basturum.Tower Round är lämplig för basturum i alla storlekar. Den nominella effekten är från 3 kW upp till 24 kW. De kan tillverkas med inbyggd styrning, separat styrning, med integrerat Innova-styrsystem (Ni) eller Saunova-styrsystem (Ni2).Värmetornen är utrustade med en distans för värmeelement som gör uppvärmningen snabbare eftersom den förbättrar luftcirkulationen inuti värmaren och förlänger värmeelementens livslängd.
Varumärke
SAWOBeskrivning
SAWO Tower Round är ett golvstående aggregat som kan bära upp till 360 kg stenar. Tack vare de runda och tunna stålstavarna exponeras det mesta av vattnet för stenarna - vilket ger en stor mängd jämn ånga i ditt basturum.Tower Round är lämplig för basturum i alla storlekar. Den nominella effekten är från 3 kW upp till 24 kW. De kan tillverkas med inbyggd styrning, separat styrning, med integrerat Innova-styrsystem (Ni) eller Saunova-styrsystem (Ni2).Värmetornen är utrustade med en distans för värmeelement som gör uppvärmningen snabbare eftersom den förbättrar luftcirkulationen inuti värmaren och förlänger värmeelementens livslängd.
Tornaggregatet beskrivs bäst som en "stenpelare för bastu". Konstruktionen är utvecklad för att producera ånga från den lägsta till den högsta delen av basturummet. Med ett tornaggregat får bastubadaren en ångfördelning som täcker hela kroppen. Vi rekommenderar att du använder skyddsräcken till våra Tower-aggregat för ökad säkerhet. Finns för Tower, Aries, Phoenix och Cubos i träslagen Cedar och Aspen.
Specifikationer
- Höjd: 1300 mm
- Stenar : 160 kg
- Stenar (med distansbricka): 100 kg
Om SAWO
I över 27 år har SAWO varit ett av de mest pålitliga varumärkena inom bastu- och wellnessindustrin, och erbjuder produkter av hög kvalitet. Bastu är en viktig del av den nordiska wellnesslivsstilen, som säkerställer både fysisk och mental avslappning genom värme och ånga. SAWO lägger stor vikt vid bevarandet av naturresurser i alla produktionsprocesser och prioriterar miljömässigt hållbara lösningar.
Specifikationer
- Höjd: 1300 mm
- Stenar : 160 kg
- Stenar (med distansbricka): 100 kg
Om SAWO
I över 27 år har SAWO varit ett av de mest pålitliga varumärkena inom bastu- och wellnessindustrin, och erbjuder produkter av hög kvalitet. Bastu är en viktig del av den nordiska wellnesslivsstilen, som säkerställer både fysisk och mental avslappning genom värme och ånga. SAWO lägger stor vikt vid bevarandet av naturresurser i alla produktionsprocesser och prioriterar miljömässigt hållbara lösningar.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | SAWO |
| Art.Nr. | 272310 |
| Utförande | NB, inbyggd styrning (inkl. timer och termostat) |
| Bredd | 365 mm |
| Djup | 365 mm |
| Höjd | 1300 mm |
| Effekt | 9 kW |
| Bastuvolym | 8-15 m3 |
| Färg | Rostfri |
| Manöverpanel | Ja |
| Serie | Tower |
| Typ | Elektriskt Bastuaggregat |
| Tillverkarens Art.Nr. | TH6-90NB-P-C |
| Effekt/prestanda | 9 kW |
| Storlek | 365+365+1300 |
| Material | Rostfritt Stål |
| EAN-nr | 4894224002010 |











