Beskrivning
Köksblandare Tapwell ARM887 Mono med svängbar pip, diskmaskinsavstängning och utdragbart munstycke.
En ettgreppsblandare med cylindriska former och modern design som smälter in i de flesta kök. Pipens svängradie går att begränsa till mellan 60 och 270 grader med 15 graders intervaller. OBS - håltagning Ø40 mm.
Välj mellan olika färger. Komplettera med en matchande diskho.
När det gäller Tapwells armaturer finns det också några ord att säga om materialvalen, den funktionella kvalitén och designen: Tapwell lägger all tillverkning i Italien, som är världsledande när det gäller teknik, material och design. Tillsammans med Tapwells stora kännedom om svenska byggnormer, installationsmetoder och konsumentönskemål – och vår förmåga att översätta dessa i tydliga kravspecifikationer – kan resultatet bara bli ett: hög kvalitet och innovativ design till bra priser.
Om ytorna
- Mässing är ett material som med tiden får en vacker patina men kan putsas upp med mässingsputs.
- Koppar får också patina, kraftigare och mörkare än mässingen. Varken koppar eller Grottesco (rå/obehandlad mässing) bör poleras.
Installation
Vid installation måste ledningarna fram till blandarna renspolas innan montering.
Skötselråd
Blandare rengörs bäst med en mjuk trasa och ljummet vatten. Vid behov kan en mild tvållösning användas, men basiska, sura, kalklösande eller slipande rengöringsmedel bör undvikas då de kan skada ytan. Ytan Mässing får med tiden ennaturlig patina som kan putsas upp med mässingsputs, medan Grottesco och Koppar inte ska poleras. Blanka ytor behåller sin glans vid regelbunden rengöring.
Välj mellan olika färger. Komplettera med en matchande diskho.
När det gäller Tapwells armaturer finns det också några ord att säga om materialvalen, den funktionella kvalitén och designen: Tapwell lägger all tillverkning i Italien, som är världsledande när det gäller teknik, material och design. Tillsammans med Tapwells stora kännedom om svenska byggnormer, installationsmetoder och konsumentönskemål – och vår förmåga att översätta dessa i tydliga kravspecifikationer – kan resultatet bara bli ett: hög kvalitet och innovativ design till bra priser.
Om ytorna
- Mässing är ett material som med tiden får en vacker patina men kan putsas upp med mässingsputs.
- Koppar får också patina, kraftigare och mörkare än mässingen. Varken koppar eller Grottesco (rå/obehandlad mässing) bör poleras.
Installation
Vid installation måste ledningarna fram till blandarna renspolas innan montering.
Skötselråd
Blandare rengörs bäst med en mjuk trasa och ljummet vatten. Vid behov kan en mild tvållösning användas, men basiska, sura, kalklösande eller slipande rengöringsmedel bör undvikas då de kan skada ytan. Ytan Mässing får med tiden ennaturlig patina som kan putsas upp med mässingsputs, medan Grottesco och Koppar inte ska poleras. Blanka ytor behåller sin glans vid regelbunden rengöring.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Tapwell |
|---|---|
| Art.Nr. | 9429792T |
| Färg | Borstad Black Chrome, Borstad Nickel, Brons, Krom, Mässing |
| Höjd | 437 mm |
| Piputsprång | 221 mm |
| Serie | ARM |
| Anslutning Vatten | G 3/8 |
| Grepp | Ettgreppsblandare |
| Material | Mässing |
| Typ | Köksblandare |
| Svängbar Pip | Ja |
| Djup | 284 mm |
| Bredd | 65 mm |






