Köksfläkt Bosch DFM064A53
Cashback
3 304 kr
3 278 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti

DFM064A53
3 278 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Köksfläkt Bosch DFM064A53 är en utdragbar köksfläkt som praktiskt taget blir osynlig när den skjuts in i överskåpet. Den är märkbart tyst med maximal prestanda med mycket lite ljud. EcoSilence Drive-motorn sparar energi och bidrar också till att den är tyst men kraftfull. Köksfläkten har energisparande LED-lampor som ger ett bra och behagligt ljus över hällen. Den har dessutom ett intensivläge som avlägsnar kraftigt matos extra snabbt och effektivt. Luften leds ut ur köket och renas genom ett fettfilter. Detta innebär att köket får en optimal luftkvalitet.
Varumärke
BoschBeskrivning
Köksfläkt Bosch DFM064A53 är en utdragbar köksfläkt som praktiskt taget blir osynlig när den skjuts in i överskåpet. Den är märkbart tyst med maximal prestanda med mycket lite ljud. EcoSilence Drive-motorn sparar energi och bidrar också till att den är tyst men kraftfull. Köksfläkten har energisparande LED-lampor som ger ett bra och behagligt ljus över hällen. Den har dessutom ett intensivläge som avlägsnar kraftigt matos extra snabbt och effektivt. Luften leds ut ur köket och renas genom ett fettfilter. Detta innebär att köket får en optimal luftkvalitet.
Övrigt
- Ljudeffekt vid högsta hastighet (2010/30/EC): 62 dB
- Kapacitet frånluft: 270 m³/h
- Luftflöde, intensivläge: 405 m³/h
- Frånluft- eller kolfilterdrift : Frånluft och kolfilter
Fettfilter i metall
För att dessa filter i metall hela tiden ska kunna uppnå maximal effekt, rekommenderar Bosch att rengöra dem en gång i månaden, antingen för hand eller i diskmaskinen.
Optimal fläkteffekt för alla kök
Oavsett om du har ett stort lantkök eller ett litet, tillslutet kök. Bosch har den optimala fläkteffekten för varje kökstyp. För att inomhusklimatet ska vara jämnt och behagligt ska luften bytas ut helt mellan 6-12 gånger per timme. För att uppnå det måste lufttillförseln eller köksfläkten vara proportionerlig till rummets luftvolym.
EcoSilence Drive
En beständig magnet driver EcoSilence Drive™ - motorn helt utan mekanisk friktion och därför går ingen energi förlorad. Detta gör att fläkten blir väldigt effektv, robust och tålig. Med högkapacitetsfläkt, optimerade luftkanaler i fläktkåpan och EcoSilence Drive™ -motorteknologi kan vi spara på energi utan att tumma på prestandan. Dessutom är motorn väldigt tyst.
- Ljudeffekt vid högsta hastighet (2010/30/EC): 62 dB
- Kapacitet frånluft: 270 m³/h
- Luftflöde, intensivläge: 405 m³/h
- Frånluft- eller kolfilterdrift : Frånluft och kolfilter
Fettfilter i metall
För att dessa filter i metall hela tiden ska kunna uppnå maximal effekt, rekommenderar Bosch att rengöra dem en gång i månaden, antingen för hand eller i diskmaskinen.
Optimal fläkteffekt för alla kök
Oavsett om du har ett stort lantkök eller ett litet, tillslutet kök. Bosch har den optimala fläkteffekten för varje kökstyp. För att inomhusklimatet ska vara jämnt och behagligt ska luften bytas ut helt mellan 6-12 gånger per timme. För att uppnå det måste lufttillförseln eller köksfläkten vara proportionerlig till rummets luftvolym.
EcoSilence Drive
En beständig magnet driver EcoSilence Drive™ - motorn helt utan mekanisk friktion och därför går ingen energi förlorad. Detta gör att fläkten blir väldigt effektv, robust och tålig. Med högkapacitetsfläkt, optimerade luftkanaler i fläktkåpan och EcoSilence Drive™ -motorteknologi kan vi spara på energi utan att tumma på prestandan. Dessutom är motorn väldigt tyst.
Dokument
Recensioner
Sevki GVerifierad köpare
för 4 månader sedanTydt fläkt dom jåller vad den lovar
Lars KVerifierad köpare
för 4 år sedanLite fladdrig vid utdragandet, hade tidigare en likvärdig som var mycket bättre balanserad Siemens. Men kunde inte hitta den på nätet. Vänligen Lars Karlsson
Egenskaper
| Varumärke | Bosch |
| Art.Nr. | 51714 |
| Färg | Rostfritt Stål |
| Bredd | 598 mm |
| Djup | 290 mm |
| Kapacitet | 405 m³/h |
| Spänning | 240 V |
| Energieffektivitet | A |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | C |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | B |
| Höjd | 203 mm |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Belysning | 2 x 2W LED |
| Tillverkarens Art.Nr. | DFM064A53 |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 62 dB-A |
| Energiförbrukning | 22 kWh/år |
| Serie | Serie 4 |
| Produkttyp | Standard Frånluft/Kolfilterfläkt |
| Decibelnivå | 62 dBa |
| Bullernivå | 62 dBa |
| EAN-nr | 4242005231973 |










