Vägghängd köksfläkt Electrolux LFP516K
Nyhet
5 275 kr
30 dagars prisgaranti

LFP516K
5 275 kr
Nyhet! Inkommer 2026-05-20
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Electrolux LFP516K är en vägghängd köksfläkt som effektivt håller köksluften ren och fräsch. Med ExtractionTech Plus avlägsnas matos och lukter snabbt, medan Pure Illumination LED ger bra sikt över hällen. Den är utrustad med ett lättskött fettfilter och en smart filterpåminnelse som hjälper till att bibehålla hög prestanda över tid.
Varumärke
ElectroluxBeskrivning
Electrolux LFP516K är en vägghängd köksfläkt som effektivt håller köksluften ren och fräsch. Med ExtractionTech Plus avlägsnas matos och lukter snabbt, medan Pure Illumination LED ger bra sikt över hällen. Den är utrustad med ett lättskött fettfilter och en smart filterpåminnelse som hjälper till att bibehålla hög prestanda över tid.
Electrolux LFP516K vägghängd köksfläkt
Effektiv ventilation i köket
Electrolux LFP516K är utrustad med ExtractionTech Plus som snabbt och effektivt tar bort matos och starka lukter. Den kraftfulla motorn hjälper till att hålla luften i köket ren och fräsch varje gång du lagar mat.
Tydlig belysning över hällen
Pure Illumination LED belysning ger klart ljus över matlagningsytan och gör det enklare att se under matlagningen. Det bidrar till en bättre arbetsmiljö i köket.
Effektiv fettfiltrering
Fettfiltret fångar upp fettpartiklar och hjälper till att hålla köksluften ren. Filtret kan tas loss och rengöras både för hand och i diskmaskin.
Smart filterpåminnelse
Fläkten har ett praktiskt system som meddelar när filtren behöver rengöras. Det hjälper fläkten att fortsätta arbeta med god prestanda över tid.
Effektiv ventilation i köket
Electrolux LFP516K är utrustad med ExtractionTech Plus som snabbt och effektivt tar bort matos och starka lukter. Den kraftfulla motorn hjälper till att hålla luften i köket ren och fräsch varje gång du lagar mat.
Tydlig belysning över hällen
Pure Illumination LED belysning ger klart ljus över matlagningsytan och gör det enklare att se under matlagningen. Det bidrar till en bättre arbetsmiljö i köket.
Effektiv fettfiltrering
Fettfiltret fångar upp fettpartiklar och hjälper till att hålla köksluften ren. Filtret kan tas loss och rengöras både för hand och i diskmaskin.
Smart filterpåminnelse
Fläkten har ett praktiskt system som meddelar när filtren behöver rengöras. Det hjälper fläkten att fortsätta arbeta med god prestanda över tid.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Electrolux |
| Art.Nr. | 81033 |
| Färg | Svart |
| Bredd | 598 mm |
| Djup | 300 mm |
| Energieffektivitet | C |
| Tillverkarens Art.Nr. | 81033 |
| Vikt | 7,6 kg |
| Produkttyp | Vägghängd köksfläkt |
| Höjd | 366 mm |
| Ljudnivå | 66 |
| WiFi | Nej |
| EAN-nr | 7333394077727 |



